3 odmiany tulipanów, które z łatwością wyhodujesz w ogrodzie


W tulipanach w XVI wieku zakochała się Europa, a nieco wcześniej Turcja, która uczyniła z nich kwiaty narodowe. Znane są XVI wieczne ogrody sułtanów w których nie mogło zabraknąć pięknych odmian tulipanów. Te kwiaty są raczej ciepłolubne, dlatego na zimę koniecznie trzeba wykopać ich cebule. W naturze występują w ciepłym klimacie Afryki i Azji, a także południowej Europy. Można je jednak przy odpowiednim traktowaniu z powodzeniem hodować w swoim ogrodzie. Na jakie odmiany się zdecydować?

Dwie ojczyzny tulipanów

Można by rzec, że tulipany mają dwie ojczyzny. Pierwszą z nich jest wspominana Turcja. Drugą jest Holandia, gdzie hoduje się chyba najwięcej gatunków tulipanów. Ich popularność jest nieprzerwana od kiedy sprowadził je do Europy w XVI wieku holenderski botanik Karol Clusius. Wtedy cebulki tulipanów osiągały niebotyczne ceny, tak wysokie, że można było za nie zakupić nieruchomość. Dziś może sobie na nie pozwolić każdy pasjonat pięknych ogrodów. Wbrew pozorom są naprawdę różnorodne, dlatego ogród z tulipanami nigdy nie będzie nudny.

Tulipany Liliokształtne – dostojne i różnorodne kwiaty o rozłożystych kielichach

Większość tulipanów ma zamknięte płatki, a swoją nazwę wzięły od tkaniny z której zwija się turbany. Są jednak odmiany tulipanów, które wyróżniają się pod tym względem. Jednymi z nich są tulipany Liliokształtne. Pora ich sadzenia przypada na koniec września lub początek października, kiedy nie ma jeszcze przymrozków. Cebulki tulipanów sadzi się na głębokości około 15 cm, zachowując odstępy 10-15 cm. Tulipany Liliokształtne podsiadają strzeliście zakończone płatki otwierające się lekko na zewnątrz, co przypomina kształt lilii. Stąd wzięła się ich nazwa. Występują w wielu barwach można więc stworzyć z nich ciekawe kompozycje na rabatach. Okres ich kwitnienia przypada na koniec kwietnia i początek maja. Dorastają do wysokości 60 cm.

3 odmiany tulipanów, które z łatwością wyhodujesz w ogrodzie tulipany-300x240

Tulipany Papuzie – stroszą swoje płatki niczym papuga piórka

Zwykle tulipany posiadają dostojne i gładkie płatki. Tulipany papuzie to odmiana, która posiada faliste i postrzępione płatki przywodzące na myśl stroszącą się papugę. Nie tylko ich struktura kojarzy się z egzotycznymi ptakami, ale również niezwykła wielobarwna kolorystyka. Niezwykle efektowna jest odmiana Flaming Parrot, która łączy w sobie ogniste kolory żółci i czerwieni, czy Mysterious Parrot, która prezentuje się niezwykle dostojnie łącząc wyrazisty fiolet z bielą. Ten rodzaj tulipanów kwitnie w maju. Po okresie kwitnienia podobnie, jak w przypadku innych odmian należy je ogłowić, czyli odłamać płatki, wraz z pręcikami oraz słupkiem. Cebule tulipanów można jeszcze na jakiś czas pozostawić w ziemi, aby nabrały więcej składników mineralnych. Jednak nim nastanie lato należy je odkopać i przechowywać do jesieni, w chłodnym i suchym miejscu.

Tulipany Triumph – klasyczna i dostojna grupa tulipanów

Jeśli swój ogród chcesz uczynić dostojnym niczym z sułtańskich pałaców, możesz zdecydować się na tulipany o gładkich i aksamitnych płatkach. Tulipany Triumph należą do jednej z bardziej popularnych grup tulipanów. Można tu wyróżnić wiele ciekawych odmian. Jedną z nich jest Princess Irene, czyli tulipan wyhodowany na cześć księżniczki Niderlandów. Oczywiście nie mógł mieć innego koloru niż pomarańczowy. Posiada jednak drobne bordowe akcenty, co czyni go jeszcze piękniejszym. Stworzy piękną kompozycję kwiatową razem z odmianą Triumph Oscar, czyli tulipanem w kolorze głębokiej czerwieni, czy też bordo. Trzeba nadmienić, że czerwone tulipany uznawane są przez mieszkańców ich ojczyzny, czyli Turcji, za boskie kwiaty. Trzeba pamiętać, że cebulki tulipanów potrzebują przepuszczalnej i niezbyt suchej gleby. Można je również nawozić w okresie kwitnienia. W czasie suszy należy je podlewać raz w tygodniu. Cebulki tulipanów najlepiej wykopać pod koniec czerwca lub na początku lipca i przechowywać do ponownego sadzenia jesienią.

Wśród wielu gatunków tulipanów można zdecydować się również na strzeliste. Posiadają bardzo ciekawe postrzępione na końcach płatki, które w modzie klasyfikowałyby je do stylu boho. Dzięki wielu różnorodnym odmianom można stworzyć kwiatowy dywan, który wiosną będzie cieszył nasze oczy. Można je sadzić również z innymi kwiatami cebulowymi, z którymi doskonale się komponują.