Aranżacja wnętrz: jak stworzyć w domu miejsce do pracy?

Z roku na rok stale rośnie liczba osób, które obowiązki służbowe wykonują ze swoich mieszkań. Praca zdalna ma wiele zalet, ale wymaga stanowczego odseparowania obowiązków domowych od zawodowych. Dlatego aranżując wnętrze mieszkania, powinniśmy zadbać o wydzielenie specjalnego miejsca do pracy. Pamiętajmy, że to, w jaki sposób przygotujemy przestrzeń domową do pracy, realnie wpływa na naszą efektywność.

Praca zdalna jest w naszym kraju wciąż stosunkowo nowym i mało znanym zjawiskiem, ale jeżeli wierzyć danym Eurostatu, to w ten sposób pracuje już 5,6 proc. Polaków. To więcej niż wynosi unijna średnia (4,7 proc.)! Daleko nam pod tym względem do Holandii (13,6 proc.) albo Finlandii (12 proc.), ale z upływem czasu liczba pracowników zdalnych w naszym kraju będzie wyłącznie rosnąć, bo zdaniem ekspertów młodzi ludzie mają serdecznie dosyć tradycyjnych biur – zamiast nich wolą pracę w domowym zaciszu. Badanie Crossover pokazuje, że aż 57 proc. zatrudnionych Polaków chciałaby pracować zdalnie.

Aranżacja wnętrz: jak stworzyć w domu miejsce do pracy? aranzacja-wnetrza-domowego-biura-w-nowoczesnym-stylu

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Własne mieszkanie to najczęstsza lokalizacja, którą wybieramy do pracy zdalnej – zdaniem organizacji WorldatWork na pracę ze swojego domu decyduje się aż 87 proc. wszystkich pracowników zdalnych. Najchętniej  w ten sposób pracują architekci, prawnicy, księgowi, prawnicy, tłumacze, graficy komputerowi, programiści, projektanci, doradcy podatkowi oraz dziennikarze.

Czemu warto mieć domowe biuro? Praca z domu oznacza możliwość samodzielnego decydowania o czasie pracy oraz brak uciążliwych dojazdów, ale nie ma róży bez kolców. Pracownik zdalny musi charakteryzować się sporą samodyscypliną, bo w mieszkaniu niezwykle łatwo zaciera się granica między obowiązkami służbowymi i prywatnymi. A to trzeba ugotować obiad, a to coś posprzątać, a to wyjść z psem na spacer – zawsze znajdzie się coś do zrobienia, co skutecznie odciągnie nas od zadań służbowych. Dlatego dobrym pomysłem jest wygospodarowanie w mieszkaniu specjalnego miejsca, w którym spokojnie zajmiemy się naszymi obowiązkami zawodowymi.

Aranżacja wnętrz: jak stworzyć w domu miejsce do pracy? aranzacja-wnetrza-bedacego-domowym-biurem

Jak urządzić miejsce do pracy w domu?

– Niezbędne minimum to oczywiście wyposażone w pojemne szufladki biurko – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Najlepiej, żeby znajdowało się ono blisko okna, gdyż przy naturalnym świetle najlepiej się pracuje. Nie powinniśmy jednak siedzieć tyłem do okna, bo w naszym monitorze będzie się odbijać słońce, utrudniając nam pracę. Okno z przodu biurka jest niemniej problematyczne, bo przy takim ustawieniu światło będzie nas oślepiać i męczyć oczy, nie mówiąc o tym, że widok za oknem bywa rozpraszający; ciężko się skupić na pracy, gdy na zewnątrz dużo się dzieje. W obu sytuacjach rozwiązaniem są rolety. Rzecz jasna w okolicach biurka przyda się również dodatkowe oświetlenie punktowe do pracy wieczorami.

Poza biurkiem w domowym gabinecie powinno się znajdować także wygodne krzesło albo fotel. Wysokość siedziska zależy od naszego wzrostu i preferencji, choć wskazane jest, by w trakcie siedzenia nasze stopy były wygodnie położone na podłodze, a kolana znajdowały się pod kątem prostym. Uwaga: jeżeli posiadamy krzesło na kółkach, to pomyślmy o zabezpieczeniu paneli podłogowych plastikową lub gumową matą.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy aranżacji wnętrza domowego biura? Przede wszystkim nasz gabinet nie musi być bezosobowy! Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w miejscu naszej pracy znalazły się osobiste zdjęcia albo kwiaty, choć nie warto przesadzać z ich ilością. Nagromadzenie pamiątek może sprawić, że nasze myśli zaczną uciekać w stronę innych spraw, a praca stanie się mniej efektywna.

Aranżacja wnętrz: jak stworzyć w domu miejsce do pracy? aranzacja-wnetrza-klasycznego-miejsca-do-pracy-w-domu