Aranżacja wnętrz – od czego zacząć?

Kiedy decydujemy się na zakup nowego mieszkania od dewelopera, budowę domu albo remont, stajemy przed największym wyzwaniem: jak urządzić wnętrza, abyśmy czuli się przytulnie, a jednocześnie – aby okazały się funkcjonalne. Sprawmy, aby nasz dom stał się prawdziwym królestwem!

Aranżacja wnętrz = wyzwanie

Pierwszym krokiem do sukcesu jest oczywiście skrupulatne stworzenie planu – aranżacja wnętrz nie jest zadaniem ani prostym, ani szybkim, trzeba podjąć odpowiednie decyzje, rozliczyć koszty i uzbroić się w cierpliwość. Zarówno wtedy, kiedy kupujemy mieszkanie od dewelopera, jak i wtedy, gdy decydujemy się na remont, pojawią się pewne kłopoty i przeszkody, które będziemy musieli pokonać. Najważniejsze, żeby razem z pozostałymi domownikami wymienić się pomysłami i zacząć działać.

Aranżacja wnętrz – od czego zacząć? interior-design-1508276_640

Zainspiruj się!

Z inspiracją jest jak z pogodą – bywa zmienna i kapryśna. Wystarczy, że skupimy uwagę na czymś nowym, a nasze poprzednie pomysły mogą runąć jak domek z kart. Zaaranżowanie wnętrz to decyzja na długie lata albo na całe życie – warto więc wszystko dokładnie przemyśleć, rozważyć różne możliwości i… rozejrzeć się. Miejscami, w których możemy spędzić długie godziny bez wrażenia straty czasu (wręcz przeciwnie!), są m.in. salon meblowy i showroomy – to tam znajdziemy gotowe rozwiązania i dobierzemy odpowiednie kompozycje „na żywo”. Możemy także skorzystać z pomocy i powierzyć przygotowanie planu profesjonalistom. Nie zapomnijmy o zachowaniu równowagi i… rozwagi. Skorzystajmy z darmowych programów do aranżacji wnętrz, aby nie dać ponieść się pokusom architektów.

To, co tygryski lubią najbardziej!

Jednym z najwspanialszych momentów jest dobieranie kolorów, mebli oraz dodatków, dzięki którym nasze cztery kąty staną się miejscem, do którego wracamy z ogromną przyjemnością. Ważne jest to, żeby być konsekwentnym i mieć na uwadze dopasowanie wszystkich elementów kompozycji tak, aby stworzyć spójną całość w jednolitej estetyce. Niech meble współgrają z wystrojem i dodają mu smaku. Jeśli nie masz pomysłu, znajdź w pobliżu sklep meblowy i dotknij mebli zamiast przeglądać je w katalogu. Jeśli chodzi o meble do salonu, możesz trochę zaszaleć i wybrać nieco bardziej unikatowe. Meble do kuchni powinny być jak najpraktyczniejsze, gdyż jest to jedno z pomieszczeń, w którym spędzamy najwięcej czasu. Meble do jadalni dobierz tak, aby żyły razem z tobą. A wybierając meble do sypialni, wyobraź sobie najprzytulniejsze miejsce na ziemi…

Przestrzeń i światło – pomysły na upiększenie wnętrz

Same meble, kolory i dodatki nie wystarczą – trzeba też zadbać o przestrzeń i światło. Aby rozjaśnić pomieszczenie, postaw w najciemniejszym miejscu uroczą lampę. Zwróć także uwagę na przestrzeń i tło – zakochaj się w kwiatach, rozwieś na ścianach kilka obrazów i dodaj gdzieniegdzie mocniejsze akcenty.

Styl stylem, a funkcjonalność…

Styl rustykalny, styl skandynawski, styl eklektyczny albo styl nowoczesny – wszystkie są niezwykle kuszące i inspirujące, ale mieszkanie ma nie tylko pięknie wyglądać. To twoje miejsce do codziennego życia. Nie zapominaj więc o funkcjonalności – miej wszystko pod ręką, a i nudne niedziele okażą się wspaniałe.

Artykuł został przygotowany przez salon meblowy Dobroteka Dobrodzień.