Bezpiecznik automatyczny i jego znaczenie

Instalacja elektryczna wymaga zastosowania wielu elementów osprzętu, przy czym jednym z nich może być urządzenie, które z jednej strony jest niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania, z drugiej natomiast jego zadanie polega na spełnianiu określonej roli.

Czym jest bezpiecznik automatyczny?

Bezpiecznik automatyczny to jeden z niezwykle ważnych elementów instalacji elektrycznej. Jest w niej instalowany po to, żeby – w sytuacji zagrożenia, gdy natężenie prądu przekroczy przewidywane przez normy bezpieczeństwa wartości – odciąć jego dopływ. Według obowiązujących obecnie standardów nowoczesny bezpiecznik automatyczny posiada 17,7 mm szerokości i jest instalowany przeważnie na wsporniku typu DIN TH35.

Budowa bezpiecznika automatycznego

Konstrukcja tego bardzo ważnego urządzenia opiera się na wyzwalaczach – zwarciowym i przeciążeniowym. Gdy zmienia się pole magnetyczne, reaguje wyzwalacz zwarciowy, natomiast wyzwalacz przeciążeniowy włącza się, kiedy rośnie temperatura, co jest wynikiem przeciążenia obwodu. Odbywa się to poprzez wygięcie bimetalu. Dzięki wystającej z obudowy niedużej dźwigni dochodzi do jej mechanicznego przesunięcia, a tym samym do przerwania obwodu.

Bezpiecznik automatyczny i jego znaczenie bezp-automatyczny-16a-l-16a-ghs101-2160-vp0-300x221

Bezpiecznik automatyczny a parametry mające wpływ na dokonanie właściwego doboru

Jednym z najważniejszych kryteriów jest dobranie bezpiecznika automatycznego do ochrony danego obwodu elektrycznego. Chociaż większość bezpieczników automatycznych została znormalizowana (dotyczy to także ich montażu), to należy brać pod uwagę graniczne parametry zadziałania. W obwodach nadrzędnych wykorzystuje się bezpieczniki, których ciąg wygląda następująco: 6-8-10-13-16-20-25-32-40-50-63-80-100-125 A.

Bezpiecznik automatyczny jest niezbędny w instalacji elektrycznej. Jego wybór zależy od wielu czynników, do których w pierwszej kolejności trzeba zaliczyć parametry techniczne. Ważne jest przeznaczenie, ponieważ musi on być odpowiednio dobrany, żeby w każdej sytuacji spełnił swoją funkcję, a jednocześnie przyczynił się do zminimalizowania ewentualnych szkód.