Bieżnik czy serwetka? Co będzie lepsze na świąteczny stół?

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – czas spotkań w gronie rodzinnym przy wspólnym stole. Warto zadbać, aby w tym wyjątkowym czasie świąteczny stół pięknie się prezentował i jednocześnie podkreślał wyjątkowy klimat tych chwil. Duże znaczenie przy aranżacji naszego stołu ma obrus, jaki się na nim pojawi. Świąteczny obrus to doskonały sposób na ożywienie wigilijnego stołu. Dzięki nadrukom, które nawiązują do tradycji, nasze nakrycie nabierze indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru.

Świąteczny bieżnik

Wielu z nas na swój stół wybiera biały, klasyczny obrus, który jest bardzo uniwersalny, dlatego dobrze sprawdza się nie tylko podczas uroczystości, ale również na co dzień. Jednak w takim wyjątkowym dniu, jakim jest Wigilia i Święta Bożego Narodzenia, warto postawić na coś, co dodatkowo przyozdobi nasz stół i będzie idealnym dopełnieniem świątecznego wystroju. Alternatywą dla bawełnianego obrusu jest świąteczny bieżnik, który dzięki symbolicznym barwom i wzorom jeszcze bardziej podkreśli świąteczny klimat. Bieżnik na Boże Narodzenie można wybrać zarówno w tematyce typowo świątecznej, czyli z nadrukiem bombek, opłatka, betlejemskiej gwiazdy, choinki, aniołów lub w tematyce zimowej – płatki śniegu, szyszki, gwiazdki. Święta kojarzą się z trzema uniwersalnymi kolorami, czyli bielą, czerwienią i zielenią. Bożonarodzeniowy bieżnik z czerwonymi, złotymi lub zielonymi dodatkami będzie stanowił doskonałą oprawę i tło, dla tego, jak będzie się prezentować ten wyjątkowy dzień w naszym domu. Bieżnik można położyć bezpośrednio na stole, co ma swoje uzasadnienie zwłaszcza wtedy, kiedy posiadamy ładny, nowoczesny stół i chcemy go dodatkowo wyeksponować lub na białym obrusie.

Bieżnik czy serwetka? Co będzie lepsze na świąteczny stół? serweta-1024x683

Serwetka na świąteczny stół

Nie mniej ważne, co odpowiednio dobrany obrus czy bieżnik jest serwetka, która dopełni świąteczny wystrój. Serwetka przyda się zwłaszcza podczas kolacji wigilijnej lub uroczystego obiadu. Pełni ona funkcję nie tylko dekoracyjną, ale przede wszystkim praktyczną. Na białym obrusie świetnie będzie się prezentować haftowana świąteczna serwetka w wyrazistym kolorze lub biała z dodatkami złota. Serwetki dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, a dzięki starannie wykonanemu zdobieniu zachwycają swoim wyglądem.

Serwetki można ułożyć przy każdym miejscu przy stole lub w jednej centralnej części stołu, na której można położyć stroik, opłatki lub świecę.

Jaki materiał wybrać?

Świąteczne obrusy i bieżniki najczęściej wykonane są z bawełny lub poliestru. Bawełna to materiał bardzo trwały i jednocześnie elegancki. Bawełniane obrusy i serwety nie gniotą się i są odporne na działanie wysokiej temperatury.

Poliestrowe obrusy cieszą się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na to, że są łatwe w utrzymaniu czystości. Są to tzw. obrusy plamoodporne wykonane ze specjalnych włókien, które nie absorbują wody. Plamy z nakryć wykonanych z poliestru można usunąć za pomocą ściereczki z wodą, co jest niemożliwe w przypadku obrusów bawełnianych, które są zdecydowanie bardziej wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie je w czystości.

Obrusy z lnu zyskują coraz to większe grono zwolenników, ponieważ cechuje je trwałość i plamoodporność. Kolorowe lniane obrusy prezentują się niezwykle efektownie na świątecznym stole, jednak aby nie straciły na swoim wyglądzie, najbezpieczniej jest je prać w temperaturze 45 st. C.

Bieżnik czy serwetka? Co będzie lepsze na świąteczny stół? bieznik

 

Czym się kierować przy wyborze świątecznej dekoracji na stół?

Aby wszystko przy wigilijnym stole prezentowało się nienagannie, warto zadbać o dopracowanie każdego szczegółu. Jeśli decydujemy się na obrus i ozdobne serwetki, koniecznie trzeba pamiętać, aby materiał, z którego nakrycia zostały wykonane, był jednolity. Obrusy, bieżniki czy serwetki powinny zostać podporządkowane albo przewodniemu wzorowi albo strukturze i rodzajowi materiału. Wybierając obrus na wigilijny stół, należy postawić na mocny akcent w postaci świątecznego motywu lub tradycyjnych barw odnoszących się jednoznacznie do tradycji bożonarodzeniowej. Wybór obrusu powinien być przemyślany. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, warto wziąć pod uwagę również funkcjonalność nakrycia.