Cegła rustykalna

Styl rustykalny charakteryzuje się niezwykłym właściwym sobie pięknem. Jest wyrazem zamiłowania do życia wiejskiego, cechuje go czystość, bezpretensjonalizm i prostota. Odpowiada on na tęsknotę człowieka do bliskości z naturą. Wnętrza rustykalne są to wnętrza minimalistyczne, ewentualnie udekorowane drobnymi, dopasowanymi harmonijnie rękodzielniczymi elementami.

Może to być no zegar z kukułką na ścianie, malarstwo rodzajowe, drewniane donice, dywany tkane czy wyszywane poduszki. Jednakże nie należy mylić stylu rustykalnego z przypadkowo dobranymi bibelotami, to wielkie nieporozumienie. Styl rustykalny wykorzystuje specyficzne materiały budowlane, takie, jak drewna, płyty kamienne, czy cegły. Modne jest także połączenie stylu rustykalnego z nowoczesnym, w takim przypadku naturalne materiały łączy się z innowacyjnymi szkłami, aluminium, czy stalą.

Cegła rustykalna cegla-rustykalna

Cegła rustykalna jest idealnym materiałem do wnętrz utrzymywanych w tym stylu. Można z niej wykonać całe ściany, ale także pojedyncze ściany, ścianki działowe, czy wreszcie zaledwie fragmenty ścian. Cegła rustykalna jest bardzo mało nasiąkliwa dlatego można ją bezpiecznie stosować w kuchni, łazience i wszędzie tam, gdzie powierzchnia użytkowa narażona jest na działanie wody. Dodatkowo cegła rustykalna jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga specjalnych zabiegów konserwujących, nie zbiera kurzu i brudu, dlatego jest przyjazna alergikom. Cegła rustykalna jest materiałem bardzo naturalnym, dlatego pięknie prezentuje się w połączeniu z bliskimi ziemi elementami i kolorami. Efektownie wygląda w domach i w przestrzeniach użyteczności publicznych, którym nadaje niesamowitego uroku, elegancji i wyjątkowości.

Cegła rustykalna jest bardzo atrakcyjna od względem walorów funkcjonalnych. Jej wytrzymałość mechaniczna jest wyjątkowo duża, podobnie, jak jej odporność na uszkodzenia, upływ czasu, trudne warunki pogodowe. Cegła rustykalna jest wyborem na długie lata. Jej wyrób jest naturalny, powstaje ona poprzez wypalanie gliny bez dodatków popiołów. Na porządku dziennym są przebarwienia, przypalenia, ubytki, czy skrzywienia, dzięki którym cegła nabiera prawdziwie naturalnego, rustykalnego i wiejskiego stylu. Może być ona stosowana nie tylko we wnętrzach, ale także w murach zwykłych i konstrukcyjnych, słupach murowanych, obiektach malej architektury, czy obudowach przewodów kominowych. Właściwe wszędzie tam, gdzie stosuje się tradycyjną cegłę. Może ona występować solo, lub z innymi materiałami budowlanymi.