Co warto wiedzieć na temat podestów ruchomych?

Podesty ruchome to maszyny jezdne o szerokim wachlarzu zastosowań. Ich funkcjonalność w dużej mierze dlatego jest taka duża, ponieważ są one mobilne, a niektóre nawet samojezdne. Tego rodzaju wyposażenie staje nieodzownym elementem wyposażenia wielu zakładów pracy – zakładów produkcyjnych czy też hal magazynowych. Podesty ruchome, a w tym podesty samojezdne pomagają w transporcie materiałów oraz osób, podnoszą ciężar na odpowiednią wysokość właściwie warunkując wykonywanie niektórych prac.

Jakie są parametry i rodzaje takich urządzeń?

Podesty ruchome mogą się między sobą różnić możliwym udźwigiem, a także osiąganą wysokością roboczą. Kwestia tego, czy ma to być podest ruchomy czy stacjonarny także pozostaje do określenia, najważniejsze jest to, aby dopasować rodzaj takiego podnośnika do charakteru wykonywanych prac. Bez wątpienia podest ruchomy daje większe możliwości ze względu na swoją mobilność, dodatkowo jeśli jest wyposażony w specjalny kosz to poza transportem materiałów może także dźwigać ludzi. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że aby obsługiwać jakikolwiek podest ruchomy trzeba mieć specjalne uprawnienia. Najlepiej więc od razu zapisać się na stosowny kurs lub też zatrudnić osobę, która takie uprawnienia posiada.

Co warto wiedzieć na temat podestów ruchomych? 2378-227d7e63fe059015d6df34113d928a051

Podesty samojezdne ruchome

Podest ruchomy zazwyczaj składa się z platformy, elementów sterowniczych, wysięgnika oraz podwozia. Taki podest może być ruchomy na dwa sposoby. Pierwszy z nich to podest samojezdny, który jest zamontowany na podwoziu z własnym napędem jazdy. Innym rozwiązaniem jest podest przewoźny, który jak sama nazwa wskazuje „się przewozi”, jest więc on umieszczony na specjalnym podwoziu, które jest przystosowane do holowania na przyczepach z jednego miejsca do drugiego.

Tego rodzaju podnośniki posiadają szereg zastosowań. Przydają się przy okazji podnoszenia palet i innych materiałów o dużym tonażu, pomagają przy takich pracach jak uszczelnianie budynków czy też różnego rodzaju remonty, prace elektroinstalacyjne, wycinka drzew, mycie szyb, montowanie konstrukcji hal i dachów oraz wszelkiego rodzaju inne prace wysokościowe.