Dom o konstrukcji stalowej – czy warto go budować?

Technologia wznoszenia domów o konstrukcji stalowej narodziła się w Nowej Zelandii. Zyskała bardzo dużą popularność w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i kilku krajach europejskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii. W Polsce domy o konstrukcji stalowej to wciąż nowość, ale na rynku działają już firmy specjalizujące się w projektowaniu, produkcji i montażu domów o lekkim szkielecie stalowym.

Największe zalety konstrukcji stalowych

Profile stalowe powstają w zakładzie produkcyjnym ze stali cynkowanej na gorąco. Na plac budowy dowożone są stalowe kształtowniki wykonane zgodnie z projektem konstrukcyjnym. Zanim dotrą na plac budowy konieczne jest wykonanie ław fundamentowych. Każdy z elementów, które będą składały się na szkielet domu jest dokładnie oznaczony przez producenta. Ich montaż nie jest więc skomplikowany. Wystarczy je tylko ze sobą połączyć przy pomocy samowiercących wkrętów w ścienne panele i więzary dachowe. Wyspecjalizowanej ekipie montaż zajmuje od czterech do dziesięciu dni. Budowa trwa więc wyjątkowo krótko.

Dom o konstrukcji stalowej – czy warto go budować? architecture-22039_640

Jak wygląda konstrukcja ściany?

Słupki rozmieszcza się w odległości 60 centymetrów,a następnie mocuje się do nich poziome profile. Pomiędzy poszczególnymi słupkami umieszcza się warstwę izolacyjną. Najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną, która zostaje pokryta folią paroizolacyjną. Tak ocieploną ścianę wewnętrzną wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi. Jak zostanie wykończona ściana jest sprawą indywidualną. Ociepla się także ściany zewnętrzne; z reguły do ocieplenia ścian zewnętrznych stosowany jest styropian. Ocieploną ścianę zewnętrzną można wykończyć w dowolny sposób. Zastosowanie zewnętrznej i wewnętrznej warstwy izolacji cieplnej sprawia, że dom w konstrukcji szkieletu stalowego jest ciepły, energooszczędny i ma wysokie parametry izolacyjności akustycznej.

Jak wykończyć dach?

Wiele zależy tutaj od indywidualnych rozwiązań w projekcie. Najczęściej, jako poszycie dachu wybierane są blachodachówki, blacha płaska lub dachówki bitumiczne. Są to najbardziej lekkie rodzaje poszycia, które nie wymagają dodatkowego wzmocnienia dachu. Takie wzmocnienia mogą, ale nie muszą być konieczne kiedy, jako poszycie zechcemy wykorzystać na przykład tradycyjne dachówki ceramiczne.

Budowa domu o szkielecie ze stalowych profili ma wiele zalet. Jedną z największych jest krótki czas budowy. Pamiętajmy, że im budowa trwa krócej, tym koszty zbudowania domu są niższe.

Tekst powstał we współpracy z CGT.