Drewniane stoły kuchenne – jak wybrać najlepszy?

Sercem każdej kuchni jest przede wszystkim stół. To on skupia całą rodzinę, to przy nim toczą się rozmowy. Przy stole jemy, jak również przygotowujemy posiłki. Warto wybrać stół, który jest stabilny, posłuży latami, a dodatkowo będzie ozdobą pomieszczenia. 

Najlepszy materiał – drewno

Na rynku obecnie dostępne są stoły z różnych materiałów. Szkło, płyta wiórowa laminowana, tworzywa sztuczne, a nawet metal. Jednak to właśnie drewniane stoły kuchenne sprawdzają się w tym wypadku najlepiej. Drewno jest naturalnym materiałem, bezpiecznym, a przede wszystkim trwałym i odpornym. Należy również zaznaczyć, że jest to ekologiczny materiał, który można odzyskiwać. Ponadto drewniane meble mają zdolność wchłaniania nadmiaru wilgoci z pomieszczeń, co ma ogromne znaczenie w kuchni. Dzięki temu drewniany stół może nadać odpowiedni mikroklimat.

Z jakiego drewna wybrać stół?

Najpopularniejszym wyborem jeśli chodzi o stoły kuchenne drewniane są te dębowe. To drewno jest twarde, odporne na zniszczenia, nadaje się również na blaty kuchenne. Ponadto pięknie i estetycznie wygląda, ma piękny odcień i usłojenie. Jest to dosyć ciężkie drewno, więc w przypadku, gdy stół ma być mobilny, powinien być wtedy niewielkich rozmiarów. Kolejny dosyć popularny wybór to stoły z drewna orzechowego. Jest to dosyć charakterystyczne i ciemne drewno. Taki stół zdecydowania nadaje charakter wnętrza. Drewno jest bardzo twarde, więc świetnie sprawdzi się w kuchni, jednak cena drewna jest wyższa niż w przypadku dębu.  Na rynku można znaleźć również stoły z jesionu. Twardość tego drewna również stoi na bardzo wysokim poziomie. Jest to drewno, które oferuje najbardziej bogatą paletę kolorów – od jasnego po złocisty kolor. Dzięki temu pasuje w wielu zastosowaniach.  Drewno tekowe to gatunek egzotyczny z dużym usłojeniem. Jako jeden z niewielu gatunków drewna, tek jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, niestraszna jest mu zmiana temperatur czy działanie wody. Dlatego stoły tekowe są coraz bardziej popularne pomimo wyższych cen.  Dostępne są także stoły z drewna sosnowego. Jest to drewno miękkie z wyraźnym usłojeniem.  W tym wypadku można wyprodukować stół lekki. Z racji tego, e jest to miękki gatunek drewna, może być bardziej podatny na zniszczenia.

Drewniane stoły kuchenne - jak wybrać najlepszy? drweniany-stol-w-kuchni

Jak wybrać stół?

Stoły kuchenne drewniane można spotkać w różnych kształtach i rozmiarach (naprawdę duży wybór znajdziecie na stolpluskrzesla.pl). Najpopularniejsze są te prostokątne, jednak coraz częściej we wnętrzach można spotkać się z okrągłymi stołami. Popularność stołów prostokątnych i kwadratowych wynika z faktu, że najczęściej własnie te kształtu produkuje się w wersji rozkładanej. Takie stoły świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, gdzie tylko od czasu do czasu wymagana jest większa ilość miejsc. Warto też dopasować stół stylistycznie do pomieszczenia. Stoły designerskie sprawdzą się w pomieszczeniach nowoczesnych i minimalistycznych. Proste formy idealnie współgrają z wnętrzami w stylu skandynawskim. Za to stoły ze zdobieniami będą pięknie wyglądać w klasycznych wnętrzach. Stoły kuchenne drewniane, mają to do siebie, że zawsze wyglądają pięknie, nawet z upływem czasu. Dlatego warto zakupić własnie taki stół do swojej kuchni.