Dzwonek do drzwi. Jaki wybrać?

Nie ma potrzeby przekonywać nikogo, że dzwonek do drzwi jest potrzebny. Tak samo że w ciągu ostatnich kilkunastu lat dzwonki bardzo się zmieniły i wybór jednego dla nas może stanowić problem. Postaramy się uporządkować informacje tak, żeby nieco uprościć sprawę.

Dzwonek do drzwi. Jaki wybrać? dzwonek

Przewodowe i bezprzewodowe

Najprostszym podziałem jest taki, który decyduje w jaki sposób przewodzony jest sygnał dzwonka. Może być prowadzony bezprzewodowo lub za pomocą kabla. Niezależnie który z wariantów wybierzemy ceny takich dzwonków zawierają się w widełkach kilkanaście do kilkuset złotych.

  • Dzwonki przewodowe- są to dzwonki zasilanie przez prąd sieciowy, największa i najpopularniejsza grupa, jednak bardzo zróżnicowana. Niepodważalną zaletą jest fakt, że nie trzeba pamiętać o bateriach. Minusem tego rozwiązania jest to że do instalacji takiego dzwonka trzeba czasami użyć sporej długości kabla.
  • Dzwonki bezprzewodowe- ich największa zaletą że są bardzo wygodne w montażu. Zasięg mają różny, te lepsze działają na dystansie nawet 100 metrów, te tańsze zazwyczaj pracują w zasięgu do 20 metrów ale to przyzwoita i zazwyczaj wystarczająca odległość. Dzwonek taki wymaga baterii lub akumulatorka.

Sprawdź stronę dzwonki bezprzewodowe.

Dźwięki dzwonka

Jedna z ważniejszych kwestii, czyli to w jaki sposób dzwonek powiadamia nas o czyjejś obecności. Niektóre dzwonki mają wbudowane melodyjki z pośród których możemy wybrać tę która najbardziej przypadnie do gustu. Droższe dzwonki pozwalają nawet wgrać swoje pliki dźwiękowe.

  • Klasyczny ding-dong- dźwięk jest wydawany przez gong a nie układ elektroniczny podpięty do głośnika
  • Dzwonek z melodiami- obsługuje kilka do kilkunastu wgranych melodii, dzwonkiem zarządza układ elektroniczny podłączony do głośnika. Z uwagi na swoją budowę, dzwonki te są bardziej wrażliwe na wilgoć i temperaturę.

Dzwonek odpowiedni do warunków

Tak naprawdę ostateczne kryterium wyboru powinno być uzależnione od warunków w jakich dzwonek będzie pracował. Tak więc od najbardziej istotnych:

  • Głośność- podstawowe kryterium decydujące o tym że dzwonek jest użyteczny, w przypadku elektronicznych dzwonków zazwyczaj mamy wbudowany regulator głośności co ułatwia sprawę.
  • Napięcie pracy- dzwonek o napięci 230V stosujemy wewnątrz budynku, natomiast dzwonki o mniejszym napięciu instalujemy na zewnątrz. Niskie napięcie nie stwarza zagrożenia porażenia prądem podczas pracy w wilgotnych warunkach.
  • Dzwonek z kamerą- kiedy nie ma możliwości zobaczyć kto dzwoni, rozwiązanie stosowane głównie na większe odległości.

Jak widzimy po odpowiedniej kategoryzacji dzwonki bezprzewodowe i przewodowe pomimo tego że idą z duchem czasu, da się bez większego problemu zastosować u siebie w domu.