Fototapeta flizelinowa, winylowa, czy papierowa – jaki wybrać materiał fototapety?

Fototapeta ścienna to doskonały sposób na to, by w szybki i prosty sposób odmienić wygląd wnętrz pomieszczeń w domu, w biurze, w budynku użyteczności publicznej. Podpowiadamy, czym jest, jakie są jej rodzaje i na jakie najlepiej postawić.

Fototapeta – co to takiego?

Fototapeta to nic innego jak tapeta, ale z nadrukowaną fotografią. Nazywana bywa fotografią wielkoformatową. Na początku fototapety przedstawiały krajobrazy. Umieszczano na nich zdjęcia lasów, plaż, wodospadów. Z czasem, zgodnie ze zmieniającymi się trendami w aranżacjach wnętrz, pojawiły się i inne nadruki, popularne stały się zwłaszcza panoramy miast.

Następnie, po pojawieniu się wysokiej jakości papieru, najnowszych technik druku cyfrowego, które umożliwiają nadanie wydrukom głębi i przestrzeni, modne stały się fototapety 3D. Dzięki temu dzisiaj mamy możliwość wyboru spośród wielu najrozmaitszych wzorów. Przykładowe fototapety zobaczyć można na stronie https://www.homebook.pl/produkty/fototapety. Istotne są nie tylko rodzaje nadruków, ale i materiałów, na jakie je naniesiono. Wśród fototapet wyróżnić możemy: flizelinową, winylową i papierową. Poniżej prezentujemy cechy każdej z nich.

 

Fototapeta flizelinowa, winylowa, czy papierowa - jaki wybrać materiał fototapety? fototapeta-do-domu

 

Czym charakteryzuje się fototapeta flizelinowa?

Pierwszym rodzajem są fototapety flizelinowe. W nich fotografia wielkoformatowa jest drukowana na specjalnie wzmocnionym papierze. Pokryty jest syntetycznymi włóknami poliestrowymi, czyli flizeliną. Dzięki temu jest trwały, bardziej elastyczny, a co więcej – zapewnia izolację cieplną i akustyczną.
Fototapeta flizelinowa sprawdza się w każdym pomieszczeniu, jest wytrzymała na wilgoć i tłuszcz, dzięki temu można z niej zmywać plamy delikatnymi detergentami. Istotne jest też to, że bardzo łatwo się ją kładzie na ścianie i z niej usuwa. Niestety jest dość kosztowna.

 

Fototapeta winylowa na ścianę

W przypadku fototapety winylowej powierzchnia pokryta jest polichlorkiem winylu, czyli PCV. Dzięki temu jest znacznie grubsza niż papierowa, wodoodporna, trwała – odporna na uszkodzenia mechaniczne, szkodliwe działanie promieni słonecznych, tłuszczu. Warto wiedzieć, że jest paroprzepuszczalna, a więc ściana nią pokryta może oddychać. Bardzo łatwo się ją nakłada. Co więcej, może pokryć niedoskonałości podłoża, w tym lekkie krzywizny ścian.
Tapetę winylową można położyć również na ścianach w kuchni i w łazience. Można przecierać ją miękką gąbką i detergentami. Aby jeszcze bardziej wzmocnić fototapetę, warto na niej położyć laminat. W salonie świetnie sprawdza się nie tylko gładka (smooth), ale i przypominająca piasek (sand).

 

Czy warto kupić fototapetę papierową?

Fototapeta papierowa jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Z tego powodu jest cienka, słabo odporna na wilgoć, ścieranie, działanie promieni słońca. Ściana, na którą się ją kładzie, musi być idealnie gładka. Nie jest prosta w układaniu, gdyż klej nakłada się i na ścianę, i na pasy papieru. Wymaga dokładności. Po aplikacji nie można jej przesuwać, bo może się podrzeć. Nie można jej stosować w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność. Nie zaleca się jej mycia.

 

Jaki wybrać materiał fototapety?

Wnioski nasuwają się same po lekturze poprzednich akapitów. Najmniej trwała, ale i najtańsza, jest fototapeta papierowa. Nadaje się do niewymagających wnętrz. Droższa – flizelinowa daje więcej możliwości, lepszy efekt. Jednak najtrwalsza, najprostsza w aplikacji, ale i najdroższa fototapeta winylowa zadowoli każdego i może być położona na różnych powierzchniach i w różnego rodzaju pomieszczeniach.