Hotel w oczach klienta – na co zwraca uwagę?

Naprawdę nie trzeba prowadzić badań podbudowanych metodologią naukową nad zachowaniami klienta, by pewne rzeczy i zjawiska dostrzec na pierwszy rzut oka. Goście hotelowi, czy to zatrzymujący się z wizytą dłuższą, związaną ze zwiedzaniem danego ośrodka miejskiego, czy też ci, którzy hotel traktują, jako punkt odniesienia w ich pobycie biznesowym, jakość hotelu postrzegają za pomocą kilku kategorii.


Wśród wyróżników znajdziemy mianowicie, między innymi jakość obsługi serwisowanej przez personel, czyli w skrócie nazwijmy to: ogólnie pojętą życzliwość i gotowość do pomocy. Niewątpliwie ważny jest stan infrastruktury hotelowej i tu przykładowo: stan i czystość sanitariatów, podłóg i wyposażenia wnętrz. Jak niepodważalnie kluczowa jest to kategoria, niech zaświadczą opinie o kompleksach hotelowych, pełnych udogodnień i atrakcji sportowych, położonych w malowniczym orientalnym miejscu, a zaniedbanych pod względem utrzymania czystości i sprawności najzwyklejszej łazienki. Podobnie jest w sytuacji, gdy dobrej jakości pościel satynowo-bawełniana zastępowana jest gorszymi odpowiednikami lub jest po prostu źle czyszczona i nie do końca doprowadzona do stanu używalności.

Hotel w oczach klienta - na co zwraca uwagę? hotel-1330841_1920-300x200

Najzwyklejsza pościel bawełniana zaświadczy o standardzie naszego hotelu

Wśród cech wyróżniających, a momentalnie dostrzeganych przez gościa hotelowego, spotkamy również warunki i cechy miejsca noclegowego, a więc stan łóżka i hotelowej pościeli. I generalnie wydawałoby się, iż dla naszego klienta sprawą wtórną będzie to, czy na idealnie posłanym łóżku będzie na niego czekała pościel satynowo-bawełniana czy najzwyklejsza pościel bawełniana. Nic bardziej mylnego, klienci hoteli o stabilnym standardzie będą zwracać uwagę także i na takie szczegóły jak to, z jakiego materiału jest wykonana pościel, jakiego jest koloru i w jakim stanie używalności. To ostatnie może nam się zdawać nieco śmieszne, niemniej sami pamiętamy jeszcze niedawne, bo z lat dziewięćdziesiątych podróże wagonami sypialnymi, gdzie, owszem, czekała na nas świeża i wyprana pościel, natomiast w widoczny sposób sądząc według zużycia, pamiętająca jeszcze dekady wcześniejsze.

Komfortowa pościel hotelowa – jedna z najważniejszych wizytówek

Czym zatem winna charakteryzować się dobrej jakości pościel bawełniana z przeznaczeniem do obiektów hotelowych? Pierwsze nasuwające się stwierdzenie, iż powinna być miła w dotyku, to niemalże banał, aczkolwiek nie tak do końca pozbawiony sensu – lepiej się przecież śpi, gdy na łóżku leży pościel satynowo-bawełniana, niż jej sztuczne i niezdrowe poliestrowe zamienniki.

Dobrej jakości poszewki bawełniane i tekstylia pościelowe muszą być przede wszystkim wykonane z surowca bawełnianego o bardzo gęstym splocie (najlepiej 250 wątków na cal), bowiem tak zagęszczony splot niesie za sobą jedną bardzo ważną w częstym użytkowaniu cechę – niewielką kurczliwość powierzchni materiału. Jest to bardzo ważne, bowiem pościel bawełniana hotelowa będzie przecież poddawana próbom częstych prań w wysokiej temperaturze. Inną ważną kwestią jest jakość surowca bawełnianego – zbyt nietrwała, łamliwa bawełna, będzie mało odporna na chemiczne czyszczenie metodami przemysłowymi. Tak samo jest ze sprawą barwienia materiału. Spytajmy sprzedawcy – optymalna sytuacją byłby tu zakup z pierwszej ręki, a więc bezpośrednio od producenta – jakimi metodami były wybarwione nasze przyszłe tekstylia hotelowe. Może się bowiem okazać, że to, co było wybarwiane metodami niemalże chałupniczymi (jak kolorowe szarawary ze sklepu etno), blaknie już przy pierwszym potraktowaniu wysoką temperaturą.

Hotelowa pościel satynowo-bawełniana – zakup tylko u producenta

Nie uwłaczając sprzedawcom detalicznym, wśród których, co rzecz oczywista, również znajdują się prawdziwi fachowcy z niemałym rozeznaniem w temacie, to producent tekstyliów hotelowych powinien być naszym podstawowym punktem odniesienia. To bezpośredni producent tekstyliów hotelowych dostarczy nam podstawowe informacje z pierwszej ręki na temat jakości surowca użytego do produkcji tekstyliów. Tam też dowiemy się, jak trwały jest splot bawełnianej osnowy (luksusową opcją byłaby pościel o splocie atłasowo – adamaszkowym), zastosowany w danym materiale, a więc jakie jest dokładne przeznaczenie wyrobu. Pomijając oczywisty fakt skrócenia łańcucha pośrednich dostawców (co obniża koszty), to zakup u producenta niweluje też czas magazynowania tekstyliów.

Delikatna ze swej natury pościel bawełniana, która nie musi wędrować i być składowaną, pomiędzy kolejnymi punktami logistycznego składowania, nie wymaga w tak dużym stopniu traktowania konserwującą chemią. A jak niezdrowa potrafi być to procedura (kolejnych konserwacji w: krajach i miejscach, a to zbioru bawełny, a to tkania, barwienia, i następnych etapów magazynowania), przekonamy się, gdy w niektórych europejskich sieciach odzieżowych natkniemy się na pracowników rozwieszających ubrania i uzbrojonych w gumowe rękawiczki.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości producenta tekstyliów domowych i hotelowych – AWAKraków