Jak dopasować dywan do charakteru wnętrza?

Dywan to jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych każdego pomieszczenia. Dobrze dobrany dywan nadaje wnętrzu wrażenia przytulności oraz domowego ciepła. Na co więc warto zwrócić uwagę wybierając dywan, tak aby spełniał on nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także użytkową?

Jaki  kolor i rozmiar?

Podstawowym kryterium przy wyborze dywanu jest jego kolor i rozmiar. Zanim udasz się na zakupy, zastanów się czego konkretnie szukasz. Jeśli podłoga w urządzanym pomieszczeniu ma ciemny odcień, na zasadzie kontrastu,  postaw na dywan w jaśniejszych kolorach. Taki zabieg sprawi, że oba elementy nie zleją się w całość, a wybrany dywan będzie po prostu lepiej wyeksponowany.  Pamiętajmy także, że kolor dywanu może optycznie zwiększyć bądź zmniejszyć nasze pomieszczenie. Kupując dywan kierujmy się zasadą, że dywan w jasnym kolorze nada lekkości i sprawi, że urządzane wnętrze wyda się większe. Z kolei dywan w ciemnych barwach doda pomieszczeniu wrażenia głębi, przez co będzie ono wyglądało na mniejsze niż jest w rzeczywistości.

Kluczową kwestią przy wyborze dywanu jest także jego wielkość. Jeśli dysponujesz niewielkim pomieszczeniem, kiepskim pomysłem będzie dywan zakrywający niemal całą podłogę, ponieważ w ten sposób łatwo o efekt przytłoczenia całego wnętrza. Staraj się tak dobrać rozmiar dywanu, aby nie przykrywał on więcej niż połowy podłogi całego pomieszczenia.

Syntetyczny, wełniany a może wiskozowy?

Wybierając dywan warto także zastanowić się nad materiałem z jakiego ma być on wykonany. Kwestią do przemyślenia w tym przypadku jest sposób jego czyszczenia oraz użytkowania. Przykładowo – jeśli wiemy, że częste pranie dywanu będzie dla nas zbyt uciążliwe, w salonie postawmy na dywan o niskim runie, a na bardziej ”puszyste” formy zdecydujmy się np. w sypialni w okolicy łóżka.

Jak dopasować dywan do charakteru wnętrza? vacuum-cleaner-268179_1920-300x200

Przy wyborze dywanu ważnym aspektem jest także jego styl. Zanim dokonamy zakupu postarajmy się określić charakter całego wnętrza, aby wybrany przez nas model „nie gryzł się” z otoczeniem. Sklep domotex.pl oferuje szeroki wybór dywanów zarówno w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym.  W ofercie sklepu znajduje się także bogaty asortyment dywanów do pokojów dziecięcych oraz cieszących się coraz większą popularnością dywanów z długim włosiem typu shaggy, które są niezastąpione w budowaniu przytulnego klimatu.

Pełna oferta dywanów i chodników uznanych zarówno polskich, jak i zagranicznych producentów dostępna w sklepie internetowym domotex.pl.