Jak łączyć różne rodzaje posadzek?

Nowoczesne projekty aranżacji wnętrz łączą ze sobą różne pomieszczenia, np. kuchnię i salon. Takie rozwiązania dają możliwość tworzenia przyjaznych, otwartych przestrzeni, jednak wymuszają, konieczność łączenia podłóg, wykonanych z różnych materiałów. Czasem, nie jest to łatwym zadaniem…

Jak łączyć różne rodzaje posadzek? 01_posadzki_glowna(1)Łączenie różnych rodzajów posadzek- na co zwrócić uwagę?
W nowoczesnych projektach rzadko rozdziela się takie pomieszczenia, jak  kuchnia i salon. Stąd konieczność łączenia ze sobą różnych rodzajów podłóg, np. płytek i paneli. Efekt, jakiego oczekują domownicy to nie tylko estetyczny wygląd, ale i funkcjonalność. Jak to osiągnąć?

Łącząc różne rodzaje posadzek należy zwrócić uwagę na kolejność układania posadzki. Najpierw układamy kamień naturalny, a później panele, ponieważ drewno, w kontakcie z klejem do kamienia, może zostać uszkodzone.
Bardzo ważne jest, by łączone ze sobą posadzki miały jednakową grubość. Zazwyczaj jest to kwestia kilku milimetrów, ale to one decydują o estetyce, bezpieczeństwie i funkcjonalności podłogi.
Popularnym rozwiązaniem jest wykonanie wylewki samopoziomującej, która łączy np. panele z kamiennym naturalnym. Na wylewkę układany jest, też, specjalny podkład pod panele.

Niekiedy jesteśmy zmuszeni wyrównać powierzchnię, na której będą ułożone płytki ceramiczne. Wówczas możemy użyć klejów o różnej grubości, które wyrównają podłoże, lub zastosować masę niwelującą.    

Jak łączyć różne materiały na posadzce?
Trudności z łączeniem posadzek, wykonanych z różnych materiałów, nie kończą się na właściwym wypoziomowaniu podłogi. Równie ważne jest prawidłowe wykończenie miejsca, w którym stykają się różne materiały. I tutaj wszystko zależy od tego, jakie materiały ze sobą łączymy:

W przypadku połączenia powierzchni wyłożonej płytkami ceramicznymi, kamieniem, lub panelami z materiałami z tej kategorii, nie mamy dużego problemu. Są to, bowiem  materiały stabilne wymiarowo, które wystarczy usztywnić listwą, lub fugą, aby pozostały stabilne;

Naturalne materiały, takie jak lite drewno i drewno klejone warstwami, są wrażliwe na temperaturę i kurczą się, gdy jest sucho, a pęcznieją, gdy jest mokro. Dlatego, jeśli chcemy połączyć powierzchnię, wykonaną z takich materiałów z np. płytkami ceramicznymi, konieczne jest pozostawienie wolnej przestrzeni. Dzięki temu drewno będzie mogło pęcznieć, bez ryzyka wygięcia się i przybrania nienaturalnej formy.

Materiały wypełniające
Przestrzeń, znajdująca się między podłogą, wykonaną z różnych materiałów, należy wypełnić i utrwalić właściwym materiałem.
Obok parkietów najchętniej stosuje się gotowe masy do uszczelniania powierzchni drewnianych. Są to specjalne, wodoodporne środki, lub preparaty, powstałe na bazie kopolimerów akrylowych. Kolorystyka mas jest szeroka, dzięki czemu, bez problemu, można dobrać kolor masy do barwy kamienia, lub drewna.
W przypadku umacniania listew podłogowych stosuje się specjalne preparaty, które maskują szczelinę dylatacyjną i listwę. Z kolei krawędzie posadzek maskuje się listwami metalowymi, w postaci teownika, które mają jednak tę wadę, że są bardzo widoczne.

Nowa stylistyka wnętrz powoduje, że, coraz częściej sięgamy po rozwiązanie przestrzenne, w których rezygnujemy z oddzielania poszczególnych pomieszczeń. Taki wybór ma wiele zalet, jednak dostarcza też trudności, w postaci łączenia powierzchni podłogi, wykonanych z różnych materiałów. Dlatego, zanim rozpoczniemy prace, warto zapoznać się ze sposobami łączenia różnych rodzajów posadzek.

 

 

zdj. www.limit-remontowy.pl