6 zasad nakrywania do stołu – o czym pamiętać przygotowując stół na Wigilię?

Nakrywanie do stołu jest czynnością tak banalną i powszechną, że na co dzień nawet nie zwracamy na to uwagi. Nie zastanawiamy się jak to zrobić poprawnie, według obowiązujących zasad savoir-vivre, które coraz bardziej zostają zapominane. Dopiero w momencie, gdy przygotowujemy się na przyjście gości czy święta, zaczynamy zastanawiać się jak odpowiednio i efektownie nakryć do stołu i przede wszystkim uniknąć wpadki.

 

Od czego zacząć nakrywając do stołu?

Podstawową zasadą jest zapewnienie gościom komfortu. Każdy powinien mieć minimum 60cm, tak by mógł bez przeszkód wysunąć krzesło i wstać czy swobodnie rozłożyć ręce. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, dlatego zanim zaprosisz gości i nakryjesz do stołu przemyśl ustawienie stołu i krzeseł, tak by każdy poczuł się traktowany w ten sam sposób.

6 zasad nakrywania do stołu - o czym pamiętać przygotowując stół na Wigilię? stol%20wigilia  6 zasad nakrywania do stołu - o czym pamiętać przygotowując stół na Wigilię? stol%20wigilia%202

6 zasad nakrywania do stołu:

  1. Ładnie udekoruj stół. Połóż na stół obrus pasujący do całej zastawy, jakiej zamierzamy użyć podczas kolacji. Na środku stołu ustaw niewielki wazonik z kwiatami, ociepli to wygląd stołu, jednak ważne jest, by wazonik i kwiaty były raczej niskie, w przeciwnym razie może to przeszkadzać gościom.

  2. Zamiast kwiatów albo obok nich możesz postawić świeczkę, ciekawy stroik lub inną dowolną ozdobę, która wprowadzi ciekawy nastrój i będzie ładnie komponowała się z wystrojem wnętrza. Pamiętaj by nie stawiać zbyt intensywnie pachnących świeczek lub kwiatów, ze względu na gości, którym może taka sytuacja przeszkadzać. Ostatnio niezwykle popularne są puchary wypełnione kolorowymi kulkami lub kulki czy płatki kwiatów rozsypane przez środek stołu. Nie przesadź z ozdobami. W okresie świątecznym i na wigilijnym stole możesz ustawić malutkie choineczki, bombki, świecie, światełka, żywe choineczki, prezenciki – do wyboru do koloru – Twoja inwencja twórcza tu zadecyduje.

  3. Obowiązkowo wytrzyj na błysk każdy element zastawy żeby uniknąć wpadki. Nie ma takiej możliwości by zapraszając gości podać sztućce z odbiciem palców, zarysowaniami czy śladami innych niedociągnięć.

  4. Jak prawidłowo ustawić talerze? Na dużym, płaskim talerzu postaw talerz głęboki do zupy i mały zakąskowy. Ustawienie to jest zależne od dania, jakie zamierzamy podać w pierwszej kolejności. Na talerzu możesz położyć serwetkę lnianą.

  5. Z prawej strony talerza kładziemy noże, natomiast z lewej – widelce. Łyżka do zupa powinna być położona obok noży zwróconego ostrzem do talerzy. Widelczyk do ciasta i łyżeczkę kładziemy nad talerzem – widelczyk zwrócony w prawą stronę, natomiast łyżeczkę w przeciwną. Warto pamiętać, że zawsze najpierw używa się sztućców umieszczonych na skrajnych brzegach, najbardziej na lewo bądź na prawo.

  6. Kieliszki umieszczamy po prawej stronie, nad nożem. Tuż obok niego powinna stać szklanka na wodę lub inne napoje. Jeśli mamy w planie podać więcej niż jeden trunek, kieliszki ustawmy w taki sposób by od skrajnej strony stał ten, którego będziemy używać jako pierwszego. Upewnij się też, czy podasz trunek we właściwym kieliszku. Inne kieliszki stosuje się do koniaków, inne do drinków a jeszcze inne do wina.

    6 zasad nakrywania do stołu - o czym pamiętać przygotowując stół na Wigilię? stol%20wigilia%203  6 zasad nakrywania do stołu - o czym pamiętać przygotowując stół na Wigilię? stol%204

     

     

    Zdjęcia: google.pl