Jak prawidłowo ocenić awarię kanalizacji?

Wprowadzenie się do nowego mieszkania bywa jednym ze wspanialszych etapów życia ludzkiego. Przez pewien czas cała armatura łazienkowa działa sprawnie, jednak gdy pewnego dnia wracamy do domu, a w mieszkaniu unosi się nieprzyjemny odór może to oznaczać problemy kanalizacyjne. Awaria kanalizacyjna, która nie zostanie rozpoznana i usunięta może prowadzić do zalania mieszkania, dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan instalacji sanitarnej i użytkować ją w odpowiedni sposób.

Rodzaje awarii kanalizacyjnej

 

Pomimo tego, że większość awarii objawia się w podobny sposób, możemy rozdzielić je na dwie podstawowe kategorie:

 

  • zapchania kanalizacyjne
  • nieszczelności kanalizacyjne

 

Zapchania kanalizacyjne to awarie powstające na skutek odkładania się we wnętrzu rur wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak włosy, zanieczyszczenia biologiczne, gałęzie, kamyki oraz inne przedmioty ograniczające przepustowość rury. Obiekty te stanowią zaporę dla pozostałych zanieczyszczeń, co prowadzi do ich gromadzenia się. Zanieczyszczenia gromadzą się aż do momentu całkowitego zapchania rury, przez co cała jej zawartość zaczyna przedostawać się poza rurę. Tego rodzaju niedrożność może pojawić się również na skutek złego zaprojektowania sieci kanalizacyjnej.

 

Nieszczelności kanalizacyjne to wszelkiego rodzaju pęknięcia rur, dziury czy szczeliny. Jest to bardzo poważny rodzaj awarii ze względu na to, że skutkuje przedostawaniem się wody i zanieczyszczeń poza obszar rury i systemu kanalizacyjnego. Brak rozpoznania i usunięcia tego rodzaju usterki może prowadzić do niszczenia ścian, powstawania grzybów i pleśni oraz zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców zalanego obszaru.

Jak prawidłowo ocenić awarię kanalizacji? ryk-porras-sg7y0ux4fdu-unsplash-300x225

 

Jak ocenić awarię i naprawić usterkę?

 

Najważniejszą rzeczą po zauważeniu pierwszych symptomów awarii jest ocena stanu systemu kanalizacyjnego. Po pierwsze należy obejrzeć wszystkie rury i sprawdzić, czy w żadnej z nich nie ma pęknięcia. Następnie należy ocenić stan ścian i podłóg w okolicach przebiegu systemu kanalizacyjnego. Jeśli w newralgicznych miejscach pojawiły się zacieki lub wilgoć może to wskazywać na wycieki z rur. Dodatkowo jeśli z rur wydobywa się nieprzyjemny zapach lub zanieczyszczenia koniecznie należy skontaktować się z pogotowiem kanalizacyjnym, które sprawnie rozwiąże nasz problem specjalistycznymi metodami. Więcej o metodach naprawy kanalizacji dowiesz się na stronie https://www.stankan.pl/udraznianie-rur-kanalizacyjnych/