Jak urządzić jadalnię?

Jednym z najważniejszych punktów w domu jest miejsce przeznaczone na posiłki. Jak zaaranżować idealną jadalnię? Bez względu na to, jaką przestrzeń posiadasz, urządzenie funkcjonalnej i designerskiej jadalni nie musi być trudne.

Codzienny posiłek to nie tylko pyszne dania, ale również czas spotkań z rodziną bądź przyjaciółmi. Warto więc, aby ta mała ceremonia odbywała się w miejscu, jak najlepiej do tego przystosowanym. W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób urządzić jadalnię i czym kierować się przy wyborze stołów i krzeseł do jadalni. To w końcu te meble są głównym miejscem spotkań.

 

Jak urządzić jadalnię? stoly-do-jadalni

 

W jaki sposób dobrać stół?

W jadalni centralne miejsce to bez wątpienia stół. To wokół niego zasiadają domownicy i goście i to na nim ustawione są naczynia z posiłkami. To mebel wyjątkowy, ponieważ stwarza przestrzeń do wspólnych spotkań i rozmów. Obecnie produkuje się stoły do jadalni w niezliczonych wariantach. Ciężko wskazać jeden model klasyczny i najczęściej wybierany. Stoły do jadalni mogą być drewniane, szklane lub z tworzywa sztucznego, a materiał, który w istotny sposób łączy się ze stylem i estetyką, powinien nawiązywać do wystroju reszty domu. Wielkość stołu do jadalni również odgrywa niemałą rolę. Wśród kupujących widzimy tendencje do wybierania jak największych stołów, których powierzchnia ograniczona zostaje jedynie przez metraż pomieszczenia. Wartym rozważenia rozwiązaniem są mniejsze stoły do jadalni, które nierzadko dają możliwość ich rozłożenia. Na co dzień jest to typowy, mały stolik, który w razie potrzeby rozłożymy nawet na kilkanaście osób. Ten typ stołu doskonale sprawdzi się w niedużych mieszkaniach. Coraz bardziej popularne stają się meble z okrągłymi blatami, które ułatwiają rozmowy – nawet w większym gronie. Dodatkowo sprawdzą się świetnie zarówno w małej, jak i dużej przestrzeni.

Gustowny minimalizm

Wystrój jadalni to również krzesła, kredensy, bufety czy dekoracyjne dodatki. Warto zadbać również o nie, ponieważ to właśnie spójna i przemyślana aranżacja stworzy niepowtarzalną atmosferę w tym pomieszczeniu. Krzesła ustawione wokół stołu do jadalni muszą być wygodne, posiadać oparcie i pozwalać na pełen relaks podczas spożywanego posiłku. Specjaliści twierdzą, że siedzisko krzesła powinno znajdować się ok. 15 cm poniżej wysokości blatu. Częstym wyborem, są krzesła drewniane, które idealnie dopasują się do większości wnętrz, jak również będą doskonałym uzupełnieniem stołów do jadalni wykonanych z tego materiału. Obok świetnego designu, należy również brać pod uwagę ich funkcjonalność – przyjęcia zwykle potrafią trwać wiele godzin, ważne więc, aby krzesła miały miękkie siedzenie dla zapewnienia maksymalnej wygody.