Jaką lampę do sypialni powinien wybrać miłośnik wieczornej lektury?


Sypialnia stanowi najbardziej prywatną przestrzeń spośród wszystkich domowych pomieszczeń. W niej śpimy, odpoczywamy po trudnym dniu lub po prostu oddajemy się błogiemu lenistwu. Ze względu na jej specjalnych charakter, wymaga ona również dedykowanego, wyjątkowego oświetlenia.

Lampy na stolikach nocnych, choć kojarzą się głównie z wieczorną lekturą, to pojawiają się nawet w domach osób, które nie przepadają za czytaniem książek. Jakie są zatem ich funkcje oraz jak wybrać najlepsze rozwiązania, w pełni dostosowane do naszych potrzeb? O tym opowiemy w niniejszym artykule.

Czy naprawdę potrzebujesz lampki nocnej?

Zastanówmy się na początek, jakie w zasadzie funkcje pełnią lampki nocne? Odpowiedź może wydawać się trywialna. Przede wszystkim umożliwiają swobodne czytanie w łóżku oraz wykonywanie innych czynności, wymagających oświetlenia zadaniowego. Oprócz tego pozwalają na wygodne i bezproblemowe przemieszczanie się po zapadnięciu zmroku, gdy nie chcemy włączać głównego światła. Dodatkowo lampy dekorują sypialnię, stanowiąc jeden z istotniejszych rodzajów wyposażenia, które ustawia się w tym wnętrzu.

Jak wybrać idealną lampkę nocną?

Poszukiwania odpowiednich produktów zacznijmy od określenia ilości lamp. Generalna zasada mówi, że powinniśmy zakupić jedną lub dwie (po jednej na każdą stronę łóżka) w zależności od tego, ile osób śpi w sypialni. Oczywiście, powinny być one identyczne, wprowadzając symetrię i porządek.

Lampy na stolikach nocnych nie mogą być używane jako jedyne źródło oświetlenia w pomieszczeniu. Warto zainstalować oprócz nich także lampę sufitową – wiszącą lub w formie plafonu.

Bo styl to nie wszystko

Gdy szukamy lampy, zazwyczaj kierujemy się względami czysto estetycznymi. Zdecydowanie trzeba o nich pamiętać, jednakże nie powinny one stanowić jedynego kryterium podczas zakupów. Może to bowiem doprowadzić do sytuacji, gdy znajdziemy najpiękniejszą nawet lampę, którą jednak będziemy zmuszeni szybko wymienić, gdyż nie będzie ona spełniać swojej funkcji w najmniejszym nawet stopniu.

W ofercie sklepu Lampy.it można znaleźć wiele ciekawych i zróżnicowanych produktów oświetleniowych, w rozmaitych stylach i wielkościach, wśród których każdy jest w stanie znaleźć coś idealnego.

Jaką lampę do sypialni powinien wybrać miłośnik wieczornej lektury? bed-1158267_1280-300x199

Wymierz swoją perfekcyjną lampę

Dokładne planowanie przestrzeni zawsze musi się opierać na proporcjach. Dotyczy to również wyboru lamp. Jakie wymiary powinien mieć perfekcyjny produkt do sypialni?

Koniecznie trzeba wykonać nieco obliczeń matematycznych. Architekci wnętrz twierdzą, że najlepiej prezentują się lampy, o szerokość około 1/3 szerokości szafki nocnej. Podaje się też, że jeśli wysokość stolika lub szafki jest taka sama, jak wysokość łóżka, wówczas lampka powinna być większa o kilka centymetrów. Na przykład, jeżeli stolik ma około 30 centymetrów, to oświetlenie powinno mieć maksymalnie około 33-35 centymetrów wysokości.

Istotne są wymiary samego klosza, którego szerokość ma być dwukrotnością szerokości podstawy lampy. Pamiętajmy, że dolna krawędź osłony musi się znaleźć poniżej linii wzorku osoby siedzącej na łóżku. W innym przypadku światło lampy będzie raziło w oczy, powodując nieustanny dyskomfort.

Przeprowadzenie stosownych obliczeń już na starcie znacząco ułatwia poszukiwania, gdyż z góry odrzucamy produkty, które nie pasują gabarytami do naszej sypialni.

Lampka nocna w świetny sposób łączy rolę oświetlenia zadaniowego z dekoracyjnym. Stanowi jeden z najważniejszych punktów każdej sypialni, przykuwając wzrok oraz pozwalając na komfortowe czytanie w łóżku. Dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór produktu, który będzie nam towarzyszył w samym sercu prywatnej, domowej twierdzi. Niech będzie równocześnie piękny i praktyczny, wpisując się w stylizację sypialni oraz sprawiając, że stanie się ona naprawdę komfortowa.