Jakie panele podłogowe wybrać?

Czy, kupując panele podłogowe, zastanawiamy się nad takimi rzeczami, jak dane producenta na temat ich eksploatacji, odporność na ścieranie, pokrycie warstwą ochronną lakieru, oleju, lub melaminy?

Na ogół nie. Zazwyczaj kierujemy się ich wyglądem, lub ceną [często rabatem cenowym]. Tymczasem, różne rodzaje paneli podłogowych wymagają różnej eksploatacji i, tylko dostosowanie paneli do ich przeznaczenia, gwarantuje ich trwałość. Co więc powinniśmy wiedzieć, zanim wybierzemy się do sklepu, z zamiarem kupna paneli?

Jakie panele podłogowe wybrać? panel-floor-work-2-1417678-mPodłoga- wizytówka mieszkania
Rzadko zdajemy sobie sprawę jak ważna jest podłoga w mieszkaniu. To do koloru podłogi dobieramy meble i dodatki. Odpowiednio wybrane panele dodają uroku każdemu pomieszczeniu. Jednak elementarnym wymogiem paneli jest dostosowanie rodzaju paneli do przeznaczenia pomieszczenia, w którym będą się znajdować. 

I tak, jeśli chcemy mieć salon, urządzony w kolorach natury, tj. w zieleni i brązach, najlepiej wybrać panele o stonowanej strukturze i np. „ściętych” brzegach i, oczywiście dobrej jakości, aby nie zniszczyły się po krótkim czasie użytkowania.

Specjaliści wskazują, że odpowiedniej jakości panele nadają się do określonych pomieszczeń. Tą zasadą warto się kierować, wybierając panele w sklepie. Wybór droższych marek, a, co za tym idzie, lepszej jakości da nam pewność, że podłoga przez dłuższy czas będzie ładnie wyglądać i nie pojawią się zarysowania.

 

Konkurencja na rynku powoduje, że producenci wprowadzają, co rusz nowinki techniczne, z którymi warto się zapoznać, kupując panele. Ciekawą opcją jest np. zabezpieczenie paneli przed wilgocią, co pozwala na ułożenie ich nawet w takich pomieszczeniach, jak kuchnia.

Wybierając kolor paneli trzeba pamiętać, aby kontrastował on z kolorem mebli. Wówczas osiągniemy ciekawy efekt wizualny w pomieszczeniu. Jeśli dopiero urządzamy swoje mieszkanie i nie kupiliśmy jeszcze mebli, warto przemyśleć wcześniej jakie chcemy kupić, aby wybrać odpowiednie panele.

 
Jakie panele podłogowe wybrać? parquet-1187204-mMarka marce nierówna
W przypadku paneli, jak i każdego innego produktu, marka jest wyznacznikiem jakości. Nie ma się, więc co oszukiwać- tanie panele na pewno nie są produktem wysokiej jakości. Jeśli więc, w markecie budowlanym, w promocyjnej cenie, znajdziemy panele podłogowe nieznanego producenta to powstrzymajmy się przed ich zakupem. Dlaczego? Bo takie produkty maja tylko jedną zaletę: są tanie. I na tym kończą się ich atuty.

Panele dobrej jakości mają grubość 8 lub 7 mm. Często, w marketach budowlanych, można jednak znaleźć panele o grubości 6 mm insygnowane nieznaną „marką”. W rzeczywistości jest to tani produkt, niskiej jakości, który nie będzie nam długo służył.

Kupowanie paneli nieznanych firm wiąże się też z zagrożeniem, iż, w przypadku reklamacji, będziemy mieć problem z dotarciem do producenta.

Cena, a jakość
Okazyjne rabaty, super promocje, a nawet zakupy za pół darmo- nie ma chyba osoby, która nie skorzystała by z takich „okazji” cenowych. Niestety, wiele z nich okazuje się tylko marketingowymi sztuczkami, które, w zamian za niską, lub niewysoką cenę, oferują produkty niskiej, lub średniej jakości. Dlatego, najważniejszą wskazówką, przy zakupie paneli podłogowych, powinna być ich klasa.

Kupując panele podłogowe w rabatowej cenie- 15,99/m2 trzeba liczyć się z faktem, że są to produkty najniższej jakości i zdecydowanie nie nadają się do pomieszczeń o dużej użyteczności, takich jak pokój dzienny.

Jakie panele podłogowe wybrać? butterfly-on-the-floor-1417680-mPraktyczne wskazówki
Kupując panele pamiętajmy, że nawet dokładny pomiar pomieszczenia, w którym mają znajdować się panele, nie gwarantuje, że każdy panel zostanie wykorzystany w stu procentach. W kątach pokoju, na styku ścian i w innych miejscach, panele trzeba będzie przyciąć, w wyniku czego zostaną skrawki, których nie da się wykorzystać ponownie. Aby więc, w trakcie prac nie okazało się, że zabrakło kilku paneli, lepiej, od razu kupić ich więcej.
Jeśli sami nie potrafimy zmierzyć ile paneli potrzebujemy, najlepiej zwrócić się po pomoc do pracownika sklepu, w którym chcemy kupić panele.

Panele podłogowe to, obecnie, zdecydowanie najbardziej popularny materiał, jeśli chodzi o wykończenie podłóg w naszych domach. Są w miarę tanim produktem o, stosunkowo, wysokiej jakości. Wybierając je, należy jednak zwracać uwagę na dane techniczne.