Komfortowa praca we własnym mieszkaniu, czyli jak optymalnie oświetlić domowe biuro?

Coraz większa grupa osób pracuje obecnie w domowym zaciszu. Bycie freelancerami zmusza do tworzenia przestrzeni roboczych, które łączą w sobie walor estetyczny, praktyczny, a przy tym gwarantują komfort i bezpieczeństwo dla zdrowia. Zbudowanie oświetlenia do domowego biura nie wymaga zakupu profesjonalnego sprzętu, zmusza jednak do przestrzegania kilku zasad, które znacząco zwiększają wygodę codziennego działania. Na co zwracać szczególną uwagę?

Postaw na naturalność – światło słoneczne w biurze

Naturalne światło jest nam potrzebne do życia, podobnie jak tlen lub woda. Regularna ekspozycja na światło słoneczne umożliwia przyswajanie witaminy D i E, a także reguluje samopoczucie, ilość energii oraz przemianę materii. Bez światła natomiast odczuwamy szereg przykrych dolegliwości – od spadku nastrojów, bólu głowy, aż do stanów depresyjnych.

Naturalne światło jest dla nas również silnym źródłem energii do działania, dlatego przydaje się w biurze. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto wprowadzić do domowej przestrzeni roboczej jak najwięcej słońca. Zadbajmy o to, żeby okna były duże i niezasłonięte dużą ilością niepotrzebnych przedmiotów. Biurko postawmy tak, żeby oświetlały je promienie słońca, nie rzucając przy tym cieni rozpraszających uwagę.

Oświetlenie sztuczne – jakie lampy potrzebujemy w przestrzeni roboczej?

Niestety, nawet w gabinecie z oknami wychodzącymi na południowy-zachód, oświetlenie sztuczne jest konieczne. Umożliwia całodobowy dostęp do miejsca pracy, bez względu na warunki pogodowe na zewnątrz.

W domowych biurach należy stosować te same rodzaje oświetlenia, co w innych pomieszczeniach, czyli lampy główne (najczęściej sufitowe), lampy zadaniowe (szczególnie stawiane na biurku) oraz ozdobne źródła światła (na przykład taśmy LED).

Dominująca funkcja robocza sprawia, że w biurze musimy koniecznie wprowadzać przynajmniej kilka, zdywersyfikowanych źródeł światła, które pozwalają na wykonywanie różnych czynności, w zależności od potrzeb chwili. Tak zapewniamy sobie przestrzeń do wytężonej pracy oraz do przyjemnego relaksu i uspokojenia skołatanych myśli.

Komfortowa praca we własnym mieszkaniu, czyli jak optymalnie oświetlić domowe biuro? nord_tn_tora01_depositphotos_10865793_original-300x232

Królowa wszystkich lamp – oświetlenie biurka

Najważniejszym rodzajem oświetlenia w miejscu pracy jest oczywiście lampa do biurka. Wiele modnych i praktycznych rozwiązań oferuje sklep Azzardo, w którym znajdujemy produkty najwyższej jakości, spełniające wszystkie normy bezpieczeństwa.

Czym powinna się wyróżniać lampa zadaniowa do pracy? Przede wszystkim musi mieć odpowiednią wysokość, dzięki czemu żarówka nie będzie nas oślepiać, a równocześnie uzyskamy optymalne oświetlenie całej przestrzeni roboczej. Oprócz tego, lampa powinna być stabilna i wystarczająco ciężka, aby solidnie stać w miejscu, nie przeszkadzając w bieżących działaniach.

Warto zauważyć, że istnieje coraz szersza grupa produktów oświetleniowych do biura, które służą jako lampy biurkowe, ale nie stoją na blacie. Wielką popularnością cieszą się na przykład lampy wiszące lub podłogowe, odpowiednio dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.

 

Normy bezpieczeństwa fotobiologicznego – dbałość o zdrowie na co dzień

Produkty oświetleniowe do domowego biura powinny spełniać szereg restrykcyjnych norm, które gwarantują bezpieczeństwo. Żarówki najwyższej jakości chronią nas przed szkodliwym światłem niebieskim i podczerwonym, promieniowaniem UV oraz zagrożeniem termicznym dla skóry i siatkówki.

Jeśli zdecydujemy się na zakup źródeł światła, które są niskiej jakości, teoretycznie oszczędzamy pieniądze, ale narażamy się na szereg problemów zdrowotnych – od podrażnień oczu, przez bóle głowy, aż do mdłości i omdleń.

Praca w komfortowych warunkach – odpowiednie oświetlenie podstawą codziennego działania

Jeśli pracujemy w domu, musimy sami stworzyć sobie optymalne warunki do działania. Szczególnie istotnym elementem jest właściwe oświetlenie. Wpływa ono na komfort pracy, umożliwia wygodne funkcjonowanie w pomieszczeniu.

Jeżeli postawimy na jakościowe źródła światła, wówczas gwarantujemy sobie dodatkowo właściwe warunki dla zdrowia. Dobrze zaprojektowane i wyposażone miejsce do działania, zwiększa efektywność oraz kreatywność. Dajmy sobie zatem więcej światła i energii, żeby lepiej wypełniać swoje codzienne obowiązki.