Kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego

Chcesz kupić mieszkanie? Nie jest to dziś takie proste – czeka na Ciebie wiele niejasności i decyzji do podjęcia, które nie są wcale proste. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup z rynku pierwotnego? A może mieszkanie z rynku wtórnego? Aby dokonać najlepszego wyboru, przygotowaliśmy zbiór przydatnych informacji na dobry początek.

Czym różni się rynek pierwotny od rynku wtórnego?

Pierwszą decyzją, którą jako nabywca będziesz musiał podjąć, jest wybór rynku wtórnego lub rynku pierwotnego. Czym różnią się te dwa pojęcia? Za pojęciem rynku pierwotnego kryją się nowe mieszkania, prosto od dewelopera – to nieruchomości nieużywane, co będzie oznaczało, że to Ty będziesz pierwszym właścicielem. Pojęcie rynku wtórnego, jak sama nazwa wskazuje, to przeciwieństwo rynku pierwotnego. Kupując takie mieszkanie dostajesz lokal po byłych lokatorach.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Mieszkanie od dewelopera wygląda na droższe na papierze, ale czy jest tak w rzeczywistości? W tym przypadku jesteś zwolniony z podatku PCC, wynoszącego 2% od ceny zakupu, dostajesz rękojmię i gwarancję oraz nowe mieszkanie o znacznie większej cenie rynkowej, które w równie wysokiej cenie będziesz mógł sprzedać w przyszłości lub wynająć. Zakup mieszkania z rynku wtórnego to dziś niestety jednak wielka niewiadoma – nie ma tutaj gwarancji dewelopera, dochodzą ukryte koszty i prowizje dla pośredników i koszty remontu, które często mogę przewyższyć cenę nowego mieszkania.

Na co zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego?

Kupując nowe mieszkanie od dewelopera musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest dogodna lokalizacja, która jest bezpośrednio związana z ceną lokalu. Zazwyczaj czym bliżej centrum, tym więcej zapłacisz za metr kwadratowy.

 

Kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego ud2

 

Kolejna ważna rzecz to termin oddania mieszkania do użytku. Być może zachęciła Cię jakaś oferta dewelopera? Całkiem możliwe, że mieszkania są dopiero w trakcie budowy. Decydując się na podpisanie umowy we wczesnym etapie budowy, na odbiór mieszkania trzeba czekać nawet kilka miesięcy, a do tego dojdzie jeszcze czas potrzebny na przeprowadzkę i prace wykończeniowe – chyba, że zdecydowałeś się na ofertę mieszkania w stanie „pod klucz”, czyli takie mieszkanie, które jest już gotowe do zamieszkania.

Szukasz nowego mieszkania w Krakowie? Wybierz dzielnicę Krowodrza

Jeśli szukasz pięknego, nowego mieszkania  w dobrej dzielnicy, Grupa GEO Deweloperska przygotowała dla Ciebie doskonałą ofertę – to nowe mieszkania w Krakowie w cenionej i lubianej dzielnicy Krowodrza. Więcej informacji pod adresem https://geogrupa.pl/pl/oferta/krakow/krowodrza

 

Kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego geogrupa-krowodza3

 

Lokalizacja Twojego przyszłego mieszkania ma wiele zalet, do której bez wątpienia trzeba zaliczyć bliską odległość do centrum miasta. Dodatkowo z tego miejsca bez trudu dostaniesz się w niemal każdy punkt w Krakowie. Cała okolica jest bogato zagospodarowana przez obiekty handlowo-usługowe, wypoczynkowe, rekreacyjno-sportowe i kulturalne.

Nowe, dobrze zaprojektowane mieszkania w nowoczesnej dzielnicy czekają właśnie na Ciebie. To jedno z najlepszych miejsc do zamieszkania wraz z rodziną w Krakowie.