Mała łazienka – jak ją urządzić?

Urządzenie małej łazienki jest nie lada wyzwaniem – zaplanowanie niewielkiej przestrzeni w ekonomiczny i funkcjonalny sposób wymaga starannego zaplanowania całego wyposażenia. Jest to jednak możliwe, jeśli pójdziemy na kilka kompromisów, a co więcej, nasza łazienka będzie nie tylko praktyczna, ale również piękna. Jak to zrobić?

Wanna czy kabina prysznicowa?

Największym dylematem w czasie urządzania małej łazienki jest wybór sposobu kąpieli. Miłośnicy długiego wylegiwania się w gorącej wodzie nie chcą odpuścić posiadania wanny, a fani szybkich i orzeźwiających kąpieli nie chcą rezygnować z kabiny. Jeśli nie masz miejsca na oba elementy, możesz je ze sobą połączyć! Rozwiązaniem będzie zamocowanie na wanny parawanu oraz przymocowanie do ściany deszczownicy lub baterii prysznicowej. Czasami jednak nawet wstawienie małej wanny jest niemożliwe, wówczas konieczne jest wybranie prysznica. Lepiej sprawdzą się z pewnością kabiny półokrągłe, które zajmą mniej miejsca – należy jednak mieć świadomość, że są one mniej wygodne. Inną metodą jest całkowite zrezygnowanie ze ścianek i zawieszenie zasłonki prysznicowej. Możesz też zamiast brodzika wykonać odpływ w posadzce, co również umożliwi zaoszczędzenie przestrzeni użytkowej.

Mała łazienka – jak ją urządzić? malalazienka-jakjaurzadzic2

Meble – jakie wybrać?

W każdej łazience powinno się znaleźć choćby minimum mebli, dzięki którym zyskasz przestrzeń do przechowywania kosmetyków, środków czystości czy ręczników. Dobrym rozwiązaniem i nie zajmującym zbyt wiele miejsca jest zabudowanie łazienki. Pod umywalką wystarczy ustawić rząd szafek, dzięki któremu nie tylko zamaskujesz przyłącza do baterii umywalkowej, ale i zyskasz miejsce do przechowywania. Jeśli pozwala Ci na to przestrzeń, postaw na zabudowę pralki w łazience – dzięki temu zasłonisz ją i nie będzie przytłaczała wystroju łazienki. Wręcz przeciwnie – pomieszczenie stanie się optycznie większe! Dobrym rozwiązaniem do małych łazienek są też słupki – wąskie i wysokie nie zajmują wiele miejsca na posadzce, ale dają sporo półek, np. na ręczniki. Innym pomysłowym meblem jest też lustrzana szafka – podwójna funkcja pozwala lepiej zagospodarować wnętrze. Uwaga – w małej łazience warto wykorzystać więcej luster, ponieważ będą odbijały wnętrze, optycznie je powiększając!

Mała łazienka – jak ją urządzić? malalazienka-jakjaurzadzic3

Optyczne powiększanie przestrzeni

Odpowiednie dobranie ceramiki łazienkowej może znacząco wpłynąć na ostateczny odbiór wnętrza. Przede wszystkim postaw na kafelki połyskujące, od których będzie się odbijało światło. Dodatkowo powinny być utrzymane w jasnych barwach, najlepiej w odcieniach bieli. Na podłodze najlepiej sprawdzą się duże płytki, na ścianach zaś zastosuj podłużne – ułóż je poziomo lub pionowo, w zależności od tego, czy Twoja łazienka jest odpowiednio długa i wąska, czy też niska. Na optyczne wydłużenie ścian wpłynie też ułożenie kafelków jedynie do 2/3 ich wysokości. Tworząc okładzinę ceramiczną, zrezygnuj też z dekorów – wnoszą wrażenie chaosu, a także odwracają uwagę od minimalistycznej i przestrzennie zaplanowanej łazienki.