Na co zwracać uwagę przy projektach domów jednorodzinnych?

Jedną z początkowych czynności przy budowie domu jest wybór odpowiedniego projektu budynku. Należy podejść do tego z najwyższą starannością. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając projekt.

Wybór konkretnego projektu domu zaważy nie tylko na tym, ile pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na jego budowę, ale również na koszt późniejszej eksploatacji i na komfort mieszkańców. Należy mieć tego świadomość. Kolejna kwestia to wybór między przygotowaniem indywidualnego projektu domu przez architekta a kupnem gotowego projektu domu jednorodzinnego. Ta ostatnia opcja ma o tyle zalety, że znacznie skraca proces przygotowania dokumentacji projektowej i jest tańsza. Do tego w Internecie znajdziemy ogromną liczbę gotowych projektów (np. w serwisie Archeton.pl), co sprawia, że można bez problemu wybrać projekt, który rzeczywiście nam odpowiada. Nie należy jednak podejmować decyzji o wyborze danego projektu tylko dlatego, że spodobała nam się wizualizacji domu. Trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Zanim rozpocznie się poszukiwanie projektu domu

Do szukania projektu domu trzeba tak naprawdę przygotować się odpowiednio wcześniej. Przede wszystkim należy przeanalizować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i poznać warunki zabudowy. Dzięki temu będzie wiadomo, jak duży i wysoki dom można wybudować oraz poznać inne warunki, jakie należy spełnić przy budowie. Kolejna kwestia to analiza samej działki budowlanej – wymiary, grunt, miejsce, gdzie można usytuować budynek itd. Na koniec kwestia nie mniej ważna od pozostałych – trzeba określić wymagania i oczekiwania, jakie mamy wobec przyszłego domu.

Na co zwracać uwagę przy projektach domów jednorodzinnych? fotolia_155933905-300x200

Dopasowanie projektu

Uzyskując wiedzę, o jakiej napisaliśmy w poprzednim punkcie, możemy przystąpić do poszukiwania odpowiedniego projektu domu. Musi on uwzględniać wszystkie kwestie z etapu początkowego. Zatem z jednej strony budynek musi być zgodny z lokalnymi warunkami zabudowy, musi uwzględniać specyfikę działki, a do tego nasze oczekiwania. Najczęściej serwisy oferujące gotowe projekty pozwalają określić parametry, jakie ma spełniać projekt poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów wyszukiwania. To pozwala szybko przejrzeć zasoby danego biura projektowego.

Nie można zapomnieć o kosztach

Gdy już zostanie wytypowany projekt, który spełnia nasze oczekiwania i kwestie techniczne, trzeba jeszcze przeanalizować projekt domu pod kątem kosztów. Przy czym nie chodzi tutaj o koszt zakupu samego projektu. Trzeba zwrócić uwagę na koszty związane z dokonaniem modyfikacji i wszelkich przeróbek. Do tego projekt należy analizować również pod kątem kosztów związanych z wybudowaniem domu, ale i również pod kątem kosztów związanych z jego późniejszą eksploatacją.

Wybór projektu domu powinien być przemyślaną decyzją, ponieważ wpłynie nie tylko na koszt budowy, ale również na późniejszy komfort domowników i funkcjonalność budynku.