Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu salonu?

Aranżacja wnętrz nie jest tak prostym zadaniem, zwłaszcza w przypadku pokoju dziennego. Salon musi przede wszystkim odpowiadać na liczne potrzeby mieszkańców. Wielkość pokoju dziennego jest uzależniona od metrażu domu, czy mieszkania. Najwygodniejsze i najłatwiejsze w aranżacji są pomieszczenia o powierzchni około 25-30 metrów kwadratowych.

Aranżacja wnętrz nie jest tak prostym zadaniem, zwłaszcza w przypadku pokoju dziennego. Salon musi przede wszystkim odpowiadać na liczne potrzeby mieszkańców. Wielkość pokoju dziennego jest uzależniona od metrażu domu, czy mieszkania. Najwygodniejsze i najłatwiejsze w aranżacji są pomieszczenia o powierzchni około 25-30 metrów kwadratowych. W takim pokoju najłatwiej jest wyznaczyć strefy, które pełnią określoną funkcję. Projektowanie salonu o małej powierzchni jest trudniejsze i wymaga zastosowania mebli wielofunkcyjnych.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu salonu? fotkawp-300x206

Kształt salonu

Aranżacja wnętrza jest także uzależniona od kształtu pomieszczenia. Najłatwiejsze do urządzenia są pokoje, które mają kształt prostokąta o bokach z niewielką różnicą długości (czyli prostokąty zbliżone bardziej do kwadratu). Wbrew pozorom prosty w urządzeniu będzie również salon w kształcie litery L – to pozwala bardzo wyraźnie wydzielić np. strefę jadalną. Pamiętajmy, że szlak komunikacyjny powinien przechodzić pomiędzy poszczególnymi strefami, a nie je przecinać.

Wejście

Jak radzą eksperci z Białostockiego biura projektowego oomm.pl wejście do salonu powinno wyróżniać się na tle innych drzwi w domu. Cechą wyróżniającą może być np. duże przeszklenie w skrzydłach. Dzięki temu salon będzie widoczny już na pierwszy rzut oka. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pokój dzienny zamienia się wieczorem w sypialnię. W takim wypadku drzwi powinny być bardziej zabudowane, aby jak najmniej światła z korytarza docierało do środka. W przypadku dużych przestrzeni radzimy zupełnie zrezygnować z drzwi i otworzyć salon na resztę domu.

Strefy użytykowe

Projektowanie salonu to przede wszystkim dzielenie pomieszczenia na strefy. Strefa jadalniana powinna znajdować się pomiędzy miejscem wypoczynku a kuchnią. Dzięki temu podczas podawania posiłku i sprzątania nie będziemy przeszkadzać innym domownikom, np. w oglądaniu telewizji.

Kolory aranżacji

Wybór kolorów do salonu to jeden z najczęstszych dylematów każdego inwestora. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowe zestawienia. Wybrane kolory powinny ze sobą współgrać, choć nie znaczy to, że muszą pochodzić z tej samej palety barw. Kolory ścian dobieramy względem mebli, podłóg, tapicerki, a nawet grzejników, czy drewnianych stropów. Najlepiej wyglądają pomieszczenia, które są utrzymane w jednej tonacji, np. zimnej lub ciepłej z elementami kontrastującymi, które przełamują całość.