Najpopularniejsze rodzaje kołków. Do czego można je wykorzystać?

Solidne mocowania do podstawa wykonania trwałego łączenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Na rynku dostępne są różne rodzaje mocowań, w tym kołki rozporowe z hakiem prostym, standardowe czy szybkiego montażu. Które najlepiej wybrać?

Jeśli planujesz remont lub wykańczanie domu czy mieszkania, prawdopodobnie będziesz musiał wykonać dziesiątki różnych mocowań. By wykonać wytrzymałe i solidne łączenia, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie mocowania, przeznaczone do zastosowania w danym podłożu i do konkretnych materiałów.

Kołki rozporowe

Kołki rozporowe są jednym z popularniejszych łączników. Są szczególnie polecane do wykonywania mocowań w betonie, zapewniając dużą wytrzymałość łączenia nawet przy sporych obciążeniach. W tej grupie produktów wyróżnić można między innymi kołki rozporowe z hakiem prostym, składające się z wkrętu oraz koszulki z tworzywa sztucznego.

Oprócz betonu, z powodzeniem można zastosować także na podłożach skalnych i z pełnej cegły ceramicznej. Kołki rozporowe z hakiem prostym przydadzą ci się podczas licznych prac remontowych, wykończeniowych i dekoracyjnych. Możesz ich użyć do zawieszenia półek, szafek, lampek, obrazów, akcesoriów łazienkowych, skrzynek na listy czy poręczy.

Najpopularniejsze rodzaje kołków. Do czego można je wykorzystać? najpopularniejsze-rodzaje-kolkow2

Kołki standardowe i uniwersalne

Wśród często wybieranych mocowań wymienić należy również kołki standardowe, które można wykorzystywać do tworzenia połączeń na różnego rodzaju podłożach. Choć najlepiej sprawdzają się przy niezbyt dużych obciążeniach, wykonując mocowanie na podłożu o zwartej strukturze może być ono nieco większe.

Z kolei kołki uniwersalne są określane jako zmodyfikowana wersja modeli standardowych. Znajdują zastosowanie przede wszystkim przy tworzeniu połączeń w podłożach pełnych i drobnootworowych. Podczas montażu i dokręcania tego rodzaju kołków należy tylko pamiętać, że nie powinny się one obracać.

Kołki szybkiego montażu

Kołki szybkiego montażu z kołnierzem również zaliczane są do grupy modeli standardowych. Za sprawą większego kołnierza wytrzymują nawet spore obciążenia, a ponadto są bardzo łatwe w montażu, w związku z czym będą polecane zwłaszcza do mocowania elementów suchej zabudowy.

Najpopularniejsze rodzaje kołków. Do czego można je wykorzystać? najpopularniejsze-rodzaje-kolkow1

Przy pomocy tego rodzaju kołków możesz wykonywać mocowania w takich materiałach, jak beton, kamień, klinkier oraz cegła. Co ważne, polipropylenowe koszulki kołków rozszerzają się podczas wbijania, dlatego ich montaż nie wymaga wiercenia. Możesz ich użyć między innymi do instalacji listew przypodłogowych drewnianych lub przytwierdzania drewnianych łat.

Kołki ślimakowe

Na uwagę zasługują też kołki ślimakowe, służące do wykonywania mocowań w miękkich podłożach. Dzięki nim możesz zawiesić wybrany przedmiot przykładowo na podłożu styropianowym, wkręcając je bez wcześniejszego nawiercania otworu.

Kołki ślimakowe mogą ci się przydać także do tworzenia mocowań w płycie gipsowo-kartonowej, choć w tym przypadku egzamin zdadzą również zwłaszcza specjalne kołki rozporowe mocno przylegające do ściany.