Okna przesuwne – najlepsze do wielkopowierzchniowych przeszkleń

Nie są u nas stosowane zbyt często, ale wyróżniają się wieloma zaletami. Okna przesuwne, ponieważ to właśnie o nich mowa, są używane głównie w domach jednorodzinnych oraz w apartamentach jako przejście na taras lub balkon.

Nie są tanie, ale nie możemy odmówić im atrakcyjnego wyglądu. Nowoczesne, inteligentne systemy drzwi przesuwnych to doskonały wybór tam, gdzie chcemy zrealizować wielkopowierzchniowe przeszklenia. Dzięki temu wpuszczają do wnętrza dużo światła, a także mogą stanowić dodatkowy element grzewczy – właśnie dlatego tak często spotykane są w przypadku domów pasywnych.

Okna przesuwne – najlepsze do wielkopowierzchniowych przeszkleń okna-1

W sprzedaży możemy znaleźć różne okna przesuwne, które możemy dopasować indywidualnie do swoich potrzeb oraz do tego, jaki efekt będziemy chcieli uzyskać.

Rodzaje okien przesuwnych:

  • okna przesuwne – wyposażone w skrzydło pozwalające na przesuwanie go w lewo oraz w prawo
  • okna podnoszono-przesuwne – przy otwieraniu skrzydło jest podnoszone w gorę, a następnie przesuwane
  • okna uchylno-przesuwne – mogą być także uchylane, dlatego w celu wpuszczenia do wnętrza świeżego powietrza możemy uchylić skrzydło okienne, bez potrzeby jego otwierania
  • okna składano-przesuwne – składają się z systemu skrzydeł, które można zsunąć na boki okna, pozwalając na uzyskanie dużej wolnej przestrzeni bez słupków okiennych

Okna przesuwne wykonuje się głównie w dwóch wariantach – z PCV oraz w wersji drewniano-aluminiowej. Spotykamy również okna drewniane, ale warto wskazać, że okna przesuwne drewniano-aluminiowe są znacznie trwalsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Znajdująca się od strony zewnętrznej warstwa aluminium zabezpiecza je przed czynnikami zewnętrznymi i ułatwia konserwację.

Jeśli chcielibyśmy zastosować w domu okna przesuwne, w takim przypadku warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania. Warto również wskazać, że w typowych gotowych projektach domów jednorodzinnych na ogół nie umieszcza się okien przesuwnych – można jednak wymienić zwykłe okna uchylne balkonowe na te przesuwne po konsultacji z architektem i wprowadzeniu odpowiednich zmian w projekcie.