Orientacja mieszkania względem stron świata. Na co zwrócić uwagę?

Chcesz zakupić wymarzone mieszkanie? Przy poszukiwaniu tego idealnego musimy zwrócić uwagę na szereg różnych czynników. Warto zwrócić uwagę nie tylko na jego metraż czy rozkład, ale również na lokalizację względem stron świata. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Orientacja mieszkania względem stron świata jest często bagatelizowana podczas poszukiwań odpowiedniego mieszkania. To jednak dość duży błąd, ponieważ to, jak mieszkanie jest zlokalizowane, wpływa na nasz komfort, a dokładnie na nasze samopoczucie, temperaturę w pomieszczeniach, a tym samym na rachunki.

Orientacja mieszkania względem stron świata. Na co zwrócić uwagę? telewizor-led-jpf

Najlepsze mieszkanie na południu

Zdecydowanie najlepszym mieszkaniem będzie to zlokalizowane od strony południowej. Wtedy będzie ono dobrze doświetlone przez większą część dnia, a także pozwoli nam to na pozyskiwanie darmowej energii cieplnej z promieniowania słonecznego, czyli na naturalne dogrzewanie mieszkania bez żadnych dodatkowych opłat.

Południe to najlepsza orientacja dla strefy dziennej, czyli dla salonu. Z kolei sypialnia oraz kuchnia powinny być zlokalizowane po stronie zachodniej lub wschodniej, gdzie temperatury nie będą tak wysokie.

Ściana północna będzie z kolei najlepsza dla pomieszczeń gospodarczych, łazienki, garderoby oraz innych pomieszczeń, gdzie nie spędzamy dużo czasu. Północne okna są mniej doświetlone, a tym samym mieszkanie przeze większość dnia znajduje się od tej strony w półmroku. Także pokoje od tej strony są chłodniejsze.

Orientacja mieszkania podstawą do negocjacji

Najczęściej orientację mieszkania możemy sprawdzić na mapkach czy planach, które otrzymujemy od dewelopera. Gdy interesuje nas mieszkania Lublin nowe zwróćmy więc uwagę na to, po której stronie jest ono położone. Jeżeli chcemy nabyć mieszkanie używane i sprzedawca nie może nam wskazać, po której stronie jest ono położone, warto zabrać ze sobą kompas i sprawdzić samemu.

Pamiętajmy o tym, że orientacja mieszkania może być również podstawą do rozpoczęcia negocjacji. Najwięcej ugramy wtedy, gdy chodzi o mieszkania zlokalizowane od strony północnej. Pamiętajmy jednak o tym, że najlepiej wybierać te od strony południowej dla własnego komfortu – nawet wyższą ceną.