Plisy na okna – czy warto je kupić?

Wybierając osłony na okna do domu, wiele osób staje przed dylematem: „rolety czy żaluzje?”. A może warto rozważyć jeszcze jedną, o wiele ciekawszą i oryginalniejszą opcję? Sprawdź, czym dokładnie są plisy okienne i jak się sprawują.

Wyjątkowy mechanizm

Rolety i żaluzje rozwijają się jedynie w dół. I to tyle, jeśli chodzi o dostosowanie ilości wpadającego światła do pomieszczenia. W żaluzjach można jeszcze obracać listewki, ale nie daje to spektakularnych efektów i zbyt wielu dodatkowych możliwości. Plisy na okna natomiast składają się w wyjątkowy sposób – w harmonijkę. Co więcej, dzięki tej właściwości i specjalnie zaprojektowanemu stelażowi, można je rozsuwać i zsuwać na dowolnej przestrzeni na oknie. Sprawdzą się w każdym pomieszaniu, a także świetnie spełnią swoją rolę na oknach dachowych.

Liczne możliwości układu

Sposób działania plis daje ogromne pole manewru – umożliwia zasłonięcie np. jedynie środkowej części okna, przy czym górna i dolna zostają odsłonięte. Taki układ świetnie sprawdzi się np. w momencie, gdy powoli zniżające się słońce razi nas swoimi promieniami, ale nie chcemy pozbawiać się dopływu światła do pomieszczenia. Plisy świetnie zastąpią także tzw. zazdrostkę – jeśli chcemy się np. szybko przebrać albo chodzić po mieszkaniu w bieliźnie w gorący dzień, wystarczy że rozsuniemy plisę na dolnej części okna. Najważniejsze jest też to, że wcale nie utrudniają otwierania ani uchylania okien, są więc niezwykle wygodne w obsłudze.

Plisy na okna – czy warto je kupić? plisy-cosimo

Oryginalny wygląd

Kolejną charakterystyczną cechą plis jest ich nietypowy wygląd. Składana harmonijka jest swojego rodzaju nowoczesnym, użytkowym orgiami. Plisy nie tylko świetnie dopełnią nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, ale też ożywią i unowocześnią te urządzone w bardziej tradycyjnym stylu. Producenci oferują do wyboru różne kolory i materiały, które można dowolnie dobrać do swojego gustu i potrzeb. Wśród nich można znaleźć włókna odbijające promienie słoneczne, a także odporne na wilgoć, brud, a nawet ogień! Co więcej, wykonane na miarę dadzą zamontować się na oknach o dowolnych rozmiarach i kształtach.

Łatwy montaż

Założenie może odbyć się na zasadzie stałego przymocowania do ramy okna, ale wcale tego nie wymaga. Jeżeli nie chcesz wiercić i naruszać listwy przyszybowej, możesz zdecydować się na instalację bezinwazyjną. Zostanie zamocowana na plastikowych lub metalowych uchwytach, ok. 3 cm od tafli szyby. Wtedy plisa będzie przesuwać się nieco dalej od okna, co jest korzystne np. w pomieszczeniach w których na oknach gromadzi się dużo pary. Dzięki temu uniknie się ryzyka, że materiał namoknie i zniszczy się.  Profesjonalna pomoc przy transporcie i montażu plis jest niebywałą zaletą zakupu. Wówczas nie trzeba martwić się o swoje zdolności manualne. Plisy są delikatną konstrukcją, dlatego warto w razie jakichkolwiek problemów zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Co na minus?

Mimo wielu plusów, plisy mają jednak też i swoje minusy. Mogą nie sprawdzić się na oknach o bardzo dużej powierzchni – plisa może się wtedy odginać i odkształcać. Częste zostawianie plisy w pozycji rozwiniętej również może źle wpłynąć na jej stan. Zagięcia zaczną się rozprostowywać, więc ich składanie może sprawiać coraz większe trudności. Co więcej, pomiędzy zagięciami może gromadzić się sporo kurzu, co nie będzie służyć alergikom, dlatego warto regularnie je pielęgnować. Dla niektórych wadą będzie także ich stosunkowo wysoka cena – koszty takiej instalacji są wyższe od zakupu zwykłej rolety czy żaluzji.

Plisy są naprawdę nietypową osłoną okna. Wyjątkowy mechanizm działania i nietuzinkowy wygląd niewątpliwie zachęcają do zakupu. Modele oferowane przez dobrych producentów zadowolą każdy gust, a przy tym nie powinny sprawiać większych problemów. Może warto więc rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, i zdecydować się na nieco bardziej nieszablonowe rozwiązanie w swoim domu?