Pokój dla chłopca i dziewczynki – rozwiązania dla rodzeństwa

Czasami dzielenie pokoju przez chłopca i dziewczynkę jest koniecznością ze względu na wielkość mieszkania. Czasem rodzice decydują się, aby dla dzieci, między którymi różnica wieku jest mała, urządzić wspólny pokój. W ten sposób mogą się razem bawić i łatwiej jest opiekować się rodzeństwem.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z tapetami ściennymi Loveyourwall.com
Kiedy do dyspozycji mamy jeden pokój dla dwójki, sprawa nie jest prosta. Da się go jednak urządzić wygodnie i praktycznie. Zanim odwiedzisz sklep z tapetami i meblami, zaplanuj, w jakim stylu chcesz urządzić pokój, a przede wszystkim, co zrobić, aby był funkcjonalny.

Pokój dla rodzeństwa – najważniejsze zasady

Kiedy dzieci mają wspólny pokój, warto zadbać o zapewnienie każdemu z nich osobnego kąta. Szczególnie widoczne będzie to z czasem w przypadku dziewczynki i chłopca, kiedy rodzeństwo będzie mieć inne grupy koleżeńskie i kręgi zainteresowań.
U 2-5 latków wystarczą jeszcze własne szuflady czy pojemniki na zabawki, później dzieci domagać się będą coraz większej prywatności. Warto pomyśleć o osobnych stolikach czy biurkach – to wręcz obowiązkowe, potrzebne będą przy odrabianiu lekcji.

Wydzielić symbolicznie osobną przestrzeń do spania i odpoczynku można na różne sposoby. Łóżka z baldachimem w wersji klasycznej lub nowoczesnej, zasłonki, parawany – to sprawdzi się, gdy osobne łóżka znajdują się po dwóch stronach pokoju. Na mniejszej przestrzeni znakomitym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe.

Pokój dla chłopca i dziewczynki – rozwiązania dla rodzeństwa pokoj-dla-chlopca-i-dziewczynki-–-rozwiazania-dla-rodzenstwa

Jak podzielić przestrzeń – tapety ścienne i inne rozwiązania

Urządzając pokój dla chłopca i dziewczynki, dobrze jest podzielić do na dwie strefy – osobną dla każdego z rodzeństwa. Najprościej zrobić to po prostu przyznając po połowie pokoju. Każdy będzie miał swoje łóżko, szafę, biurko, na środku natomiast znajdzie się strefa wspólna. Dla młodszych dzieci będzie to miejsce do zabawy. Starsze będą chętniej spędzać czas osobno, nad swoimi zajęciami.

Dzieląc pokój dziecięcy na pół, można po dwóch przeciwległych stronach umieścić różne tapety na ścianę. Podobny efekt zapewnią meble z tej samej serii, ale w różnych wersjach kolorystycznych. Ciekawym, rozwiązaniem będzie również, kiedy wzorzysta tapeta ścienna, np. z postaciami z bajek, znajdzie się jako tło w miejscu wspólnego kącika zabaw.

Gdy dysponujemy dużym pokojem, możemy zamontować zasłony w pasujących kolorach, dzięki którym każde z rodzeństwa, kiedy zechce, oddzieli swoją przestrzeń. Podobną rolę pełnić będzie ustawiony pośrodku regał. Wybierz taki, który dobrze wygląda z obydwu stron, wtedy może spełniać zadanie ścianki działowej, nie psując wyglądu pokoju.

Tapety na ścianę do pokoju chłopca i dziewczynki – jakie wybrać?

Gdy pokój jest na tyle duży, aby podzielić go na wyraźnie dwie strefy, to łatwo jest wybrać dekoracje ścian. Mogą być osobne dla każdego z rodzeństwa, a jednak razem tworzące spójną całość – dopilnuj więc, by kolory ładnie kontrastowały, ale się nie „gryzły”. Barwy nie muszą odpowiadać wybieranym przez dorosłych dla maluchów. Często dziewczynki często lubią odcienie niebieskie, spokojne, chłopcy natomiast – żywą czerwień.

Kiedy pokój dla dwójki dzieci jest mniejszy, wymagający np. łóżka piętrowego, najlepiej postawić na tapety dla dzieci o charakterze uniwersalnym. Motywy np. lasu, zwierzątek przypadną do gustu i dziewczynce, i chłopcu.
Także tapeta w gwiazdy czy chmury top świetny pomysł. W przypadku nieco starszego już rodzeństwa postawić można na geometryczne wzory. Nadadzą one wnętrzu dynamiczny charakter i nie są zwyczajowo przypisane do żadnej z płci.

Jeżeli chodzi o kolory do dziecięcego pokoju, to jako uniwersalne dla chłopca i dziewczynki sprawdzą się odcienie zieleni, pomarańcz, żółć czy właśnie niebieski w różnych wariantach. Decydując się na wyraziste kolory ścian i dodatków, dobrze jest postawić na neutralne meble.

Idealne będą z jasnego drewna lub pomalowane na biało. Wiele mebli dla dzieci ma różnokolorowe akcenty. Indywidualny charakter nadać im można, wymieniając np. uchwyty szuflad i drzwi szaf. Starszym dzieciom spodobać się może pokój czarno-biały, przy czym zdecydowanie dominować powinna biel.