Ranking płytek drewnopodobnych

Płytki drewnopodobne w domu? Jeszcze kilka lat temu taki pomysł oburzał wiele osób, bo jak płytka może „udawać” drewno? Tymczasem, płytki drewnopodobne stają się coarz bardziej popularne w naszym kraju. Po kilku, naprawdę udanych kolekcjach płytek, głównie z Włoch i Hiszpanii, wiele osób zmieniło o nich zdanie…

Obecnie każdy producent posiada kolekcję płytek drewnopodobnych, dzięki którym możemy mieć „drewno” w takich pomieszczeniach, jak łazienka, w których, jeszcze niedawno, nie było o tym mowy.
Nie możemy powiedzieć, już, że płytki drewnopodobne są, obecnie, niskiej jakości i bez przekonania imitują drewno. Najlepsze [a co za tym idzie, dość kosztowne] płytki w takim stopniu „oszukują” nasz wzrok, że osoby, którym dano do porównania drewno i płytki drewnopodobne, miały duże problemy z odróżnieniem tych dwóch materiałów.

Nasi ankietowani, których zapytaliśmy o płytki drewnopodobne, zgodnie twierdzą, że na naszym rynku jest duża ilość dobrej jakości płytek drewnopodobnych, rodem z Włoch, Hiszpanii, Brazylii i z naszego kraju. Są one różnorodne- od delikatnie naśladujących drewno, po płytki, na których odzwierciedlono usłojenie desek i inne detale, charakterystyczne dla drewna.

1. Płytki Impronta Ceramiche z kolekcji „Esco”.
Zdaniem ankietowanych, te płytki najlepiej „oddają” wygląd drewna. Posiadają kształt, zbliżony do kształtu paneli drewnianych, a, z wyglądu, zdaniem ankietowanych, trudno odróżnić je od „prawdziwego” drewna.

Ranking płytek drewnopodobnych esko+impronta+ceramiche
2. Płytki „Resort”, włoskiego producenta Cerenissima.
Płytki imitują zniszczone i „schodzono” drewno. Niekoniecznie jednak wyglądają jak podłoga w starym, rustykalnie urządzonym wnętrzu, ponieważ ciekawie wyglądają raczej w nowoczesnym wnętrzu, któremu „dodają rustykalności”.
Płytki są dostępne w czterech kolorach i w dużym formacie. Ich zaletą, zdaniem ankietowanych, z pewności nie jest cena [169-227 zł/m2], ale wielu jest zdecydowanych zapłacić więcej za produkt dobrej jakości.  

Ranking płytek drewnopodobnych resort+serenissima+1
3. Płytki „Wood 1560” z włoskiej fabryki Ceramice Supergres.
Zdaniem ankietowanych, te płytki ciekawie imitują drewno, ponieważ są matowe i nie ma, z daleka, wrażenia, że „świecą się” jak ceramika. Mają też rustykalny charakter, co jest ciekawym efektem wizualnym.
Wadą, z kolei,  zdaniem oceniających, jest tylko jeden wymiar płytek, co powoduje, że nie ma możliwości tworzenia ciekawych układów, a każde, zastosowane rozwiązanie, jest powtarzalne i monotonne.
Ranking płytek drewnopodobnych wood+1560+supergres
4. Płytki „Barrique”.
Oczekiwania ankietujących spełniły też płytki Barrique, z włoskiej fabryki Maniffature Ceramiche. Są tańsze od poprzedników [ok. 170zł/m2] i mają wyraźną strukturę, która, zdaniem ankietujących, dobrze imituje rysunek drewna.
Wadą, zdaniem oceniających, jest wysoki połysk płytek, przez co, z dalekiej odległości, widać, że nie jest to drewno, ale wyrób ceramiczny. 

Ranking płytek drewnopodobnych barrique+manifatture+ceramiche+2
5. Płytki „Provenza Lignes„.
Te płytki, imitujące drewno, również zostały docenione przez naszych ankietowanych. Wskazali oni, że płytki mają ciekawą strukturę, z wyżłobieniami i wgnieceniami, ale, z bliska wyglądają, zdaniem ankietowanych, „jak ulepione z modeliny”. Najładniejsze są płytki w najciemniejszym kolorze. 

Ranking płytek drewnopodobnych provenza+lignes+1
Jeśli ktoś polubił płytki, imitujące drewno i, zdecydowanie, nie ma dość takich rozwiązań, proponujemy płytki, imitujące skórę, metal, lub kamień. Możliwości jest bardzo dużo!  

 

zdj. specialtytile.com, srennisima.re.it, cir.it., supergres.com., impronta.it.