Rodzaje, montaż i zastosowanie profili stalowych

Profile stalowe do systemu suchej zabudowy stanowią stelaż, do którego montuje się następnie płyty kartonowo- gipsowe.

Profile stalowe są wykorzystywane do wykonywania konstrukcji ścianek działowych, sufitów podwieszanych, obudowy konstrukcji nośnych, pionów instalacyjnych. Można z nich także stworzyć nietypowe konstrukcje, takie jak obudowa kominka, czy nawet regał. Ze względu na różne przeznaczenie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów profili.

Rodzaje profili

Profile możemy podzielić w oparciu o ich przeznaczenie na ścienne, sufitowe i ościeżnicowe.

  • Profile ścienne są stosowane przede wszystkim do tworzenia okładzin ściennych, ścianek działowych i przedścianek. Standardowe profile mają grubość 55mm. Jeśli jednak konstrukcję zamierzamy wykonać w pomieszczeniu o znacznej wilgotności np. w saunie, to należy zastosować specjalne bardziej odporne na działanie pary wodnej profile. Odporność na wilgotność jest oznaczona klasami korozyjności. Specjalne profile będą także konieczne w przypadku budowania wysokich ścianek lub okładzin na wysokich ścianach. W takich konstrukcjach stosuje się także podwójny rząd profili.
  • Profile sufitowe są używane podczas montażu sufitów podwieszanych oraz wykonywania zabudowy poddasza.
  • Profile ościeżnicowe są natomiast przygotowane do osadzania drzwi w ścianach działowych. Mogą one być także wykorzystane do wzmocnienia szkieletu ścian w nietypowych konstrukcjach. Są one znacznie grubsze niż pozostałe profile, mają co najmniej 1,8 mm grubości.

Rodzaje, montaż i zastosowanie profili stalowych profil-stalowy

Montaż profili stalowych

Profile stalowe montuje się do ścian i stropów za pomocą kołków rozporowych do szybkiego montażu. Profile ze sobą łączy się natomiast używając tzw. pchełek, czyli małych wkrętów. Płyty kartonowo-gipsowe przykręca się do konstrukcji blachowkrętami. Aby dowiedzieć się więcej o profilach stalowych warto wejść na stronę: http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-isystemowe/profile-stalowe