Sauny ogrodowe – ruska bania w ogrodzie

Sauna w przydomowym ogrodzie to luksus dostępny obecnie dla każdego. Regularne seanse to znakomita forma relaksu przynosząca szereg korzyści dla zdrowia. Dostępne są różne warianty saun – ogromną popularnością cieszy się ruska bania.

Sauny ogrodowe – ruska bania w ogrodzie bania

 

Ruska bania – co to jest?

Ruska bania to sauna zbudowana z drewnianych bali. Jest opalana drewnem. Przeciętnie panuje w niej temperatura 70-80 st. C, niemniej można ją podnieść do 100 st. C. Ruska bania wyróżnia się dość wysoką wilgotnością powietrza – średnio od 25 do 50 proc., aczkolwiek da się ja regulować poprzez intensywne polewanie wodą rozgrzanych kamieni. W tej specyficznej saunie zastosowanie znajdują gałązki brzozowe bądź dębowe – wykonany nimi masaż poprawia ukrwienie ciała, dzięki czemu organizm szybciej pozbywa się toksyn.

Długość seansu w bani uzależniona od liczby powtórzeń jednego cyklu, na który składają się 3 czynności, a mianowicie:

  • pobyt w rozgrzanej bani,
  • chłodzenie ciała,
  • regeneracja.

Ruska bania – wykonanie i wyposażenie

Do produkcji ruskich bani używa się dobrej jakości drewna świerkowego skandynawskiego, natomiast z drewna dębowego bądź modrzewiowego robione są balie służące do chłodzących kąpieli. Niektóre balie są dodatkowo wyposażane w trwały i wytrzymały wkład poliestrowy o żywotności sięgającej 50 lat – takie rozwiązanie pozwala na uzyskiwanie wygodnych, odpowiednio wyprofilowanych form. W saunach montowane są ławki z polskiego drewna lipowego posiadającego gładką, przyjemną w dotyku powierzchnię bez drzazg. Podnosi to komfort korzystania z sauny – zwłaszcza że drewno lipowe nie nagrzewa się. Ruska bania może kosztować nawet 10000 zł.

Istotnymi elementami wyposażenia ruskich bani są ponadto:

  • piece – fińskie lub estońskie, z opcją załadunku od wewnątrz lub od zewnątrz,
  • dachy – pokryte wysokiej klasy gontem bitumicznym iko cambridge.

Sauny ogrodowe – ruska bania w ogrodzie bania-drewno

Więcej galerii znajdziesz na http://www.invesall.pl

Ruska bania – na co zwrócić uwagę?

Duża różnorodność ułatwia dopasowanie ruskiej bani do indywidualnych potrzeb i możliwości danego ogrodu. Pod względem konstrukcyjnym wyszczególnia się modele:

  • z pojedynczą ścianą z drewna świerku skandynawskiego o grubości 60 mm,
  • z podwójną ścianą – zewnętrzna warstwa o grubości 43 mm to drewno modrzewiowe, a cieńsza wewnętrzna to świerk skandynawski.

Ruska bania przybiera zwykle tradycyjny, okrągły kształt, lecz występuje też jako:

  • sauna owalna,
  • domek.

Wybierając ruską banię do ogrodu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Zalecane jest, aby posiadała pełnowymiarowe drzwi, pomieszczenie dostosowane pod względem wielkości do określonej liczby osób i przestronny przedsionek. Drewniane bale powinny być solidnie zabezpieczone przed wilgocią. Poza tym w  saunie nie może zabraknąć sprawnego systemu wentylacji i odpowiedniego oświetlenia. Artykuł powstał w oparciu o materiały na stronie StylerBB.net w dziale Dom i ogród.