Ścianki szklane − dlaczego są niezastąpione w industrialnych wnętrzach?

Pod koniec lat 60. zaczęto w Stanach wykorzystywać opuszczone fabryki jako lokale mieszkalne – tak narodził się styl industrialny, kojarzący się z amerykańskimi loftami. Jego cechą charakterystyczną jest duża przestrzeń, pozbawiona ścian działowych. Czasem jednak konieczne jest wydzielenie osobnego pomieszczenia. Wtedy praktycznym rozwiązaniem będą ścianki szklane.

Ściany przesuwne ze szkła

Znamienne dla fabryk były duże okna, które wpuszczały do środka wiele promieni słońca, oświetlając wszelkie zakamarki. Dzięki temu można było osiągnąć wrażenie przestronności, potęgowane przez niewielką liczbę ścian, która pozwalała bez przeszkód rozjaśniać całą przestrzeń. To właśnie m.in. ich brak decyduje o uroku miejsc urządzonych w stylistyce industrialnej. W praktyce takie podejście nie zawsze się sprawdza, np. w restauracji, kiedy trzeba podzielić salę na dwie mniejsze albo w firmie, żeby stworzyć oddzielone biuro, w którym można przyjmować klientów. Jak to zrobić, by nie stracić poczucia przestronności? Odpowiedzią są ściany szklane, najlepiej w wersji przesuwnej. Z jednej strony nie blokują światła, a z drugiej umożliwiają dopasowanie lokalu do aktualnych potrzeb.

Ścianki szklane − dlaczego są niezastąpione w industrialnych wnętrzach? scianki-szklane-wroclaw-3-1

 

Szklane ścianki – zalety

Za wyborem tego rozwiązania przemawia fakt, że ściany szklane są wykonane z wytrzymałego materiału, co sprawia, że trwają przez wiele lat w niezmienionym stanie. Na dodatek, idealnie pasują do industrialnych wnętrz jako element dekoracyjny i sprawiają wrażenie, że przestrzeń wydaje się większa niż w rzeczywistości. Czasami tylko pojawia się wątpliwość, co do transparentnego przeszklenia – co jeśli pojawi się potrzeba większej prywatności? Wtedy można sięgnąć po matowe szło, zwane też jako mleczne. Taka ściana wciąż będzie przepuszczać światło, choć w mniejszym stopniu, a lokal nic na tym nie straci.

Ścianki szklane − dlaczego są niezastąpione w industrialnych wnętrzach? scianki-szklane-wroclaw-2

Ścianki industrialne – przygotowanie do zakupu

Szukając egzemplarzy dla siebie, warto przeanalizować jakie kolory, a nawet tworzywa dominują w przestrzeni, w której ścianki szklane miałyby się docelowo znaleźć. Dodatkowo, dobrym pomysłem jest też zmierzenie jak duży obszar jest przeznaczony do zabudowy ścianą ze szkła wraz z wybranym modelem drzwi. Następnie należy wybrać kolor konstrukcji oraz materiał z jakiego powinna być ona wykonana. Nie mniej ważna jest także decyzja co do metody wykończenia. W tej kwestii najlepiej skonsultować się ze specjalistami, którzy sprawdzą, jakie techniki będą możliwe w danym lokalu. Pozostaje jeszcze określenie, czy lepiej wybrać ścianki przesuwne czy może lepsze będzie wykorzystanie szklanych drzwi skrzydłowych. Zależy to przede wszystkim od indywidualnych upodobań, ale także od zastosowania pomieszczenia i potrzeb z tym związanych.

Ścianki szklane − dlaczego są niezastąpione w industrialnych wnętrzach? scianki-szklane-wroclaw

W celu sprawdzenia, jak ścianki szklane wyglądają w lokalach o różnym przeznaczeniu, warto odwiedzić stronę http://icon-concept.pl/portfolio/szklane-sciany-icon-loft/ . Można tam znaleźć liczne realizacje projektów wykorzystujących ściany działowe ze szkła, które pokazują w jaki sposób prezentują się one we wnętrzach, mogą też pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru tego rozwiązania.