Skandynawski styl

Minimalizm, prostota, światło – oto definicja skandynawskiego stylu. Jasne kolory, rozświetlone wnętrza, funkcjonalność i wykorzystanie naturalnych materiałów to jedne z licznych zalet urządzenia mieszkania na kształt północnych trendów. Norwedzy nie tylko budują, ale również urządzają swoje domy przy wykorzystaniu łatwo dostępnego w północnych regionach materiału – drewna. Jeżeli zdecydujesz się aranżację wnętrza w stylu skandynawski, musisz wiedzieć, jakie drewno wybrać i w jaki sposób je wykorzystać.

Po pierwsze – podłoga
Urządzanie domu w stylu skandynawskim powinniśmy zacząć od wyboru desek podłogowych. Skandynawskie wnętrza do przewaga jasnych kolorów, dlatego powinniśmy się zdecydować nie tylko na jasne meble, ale również ściany i podłogi. O ile z malowaniem ścian na biało nie ma problemu, o tyle technik bielenia desek podłogowych mamy już kilka. Samodzielne bielenie zajmie nam sporo czasu, toteż najprościej będzie zdecydować się na deski fabrycznie wykończone białym olejem lub farbą. Drewno podłogowe powinno być sosnowe lub bukowe, gdyż jest ono naturalnie jasne i dla uzyskania świetlistej, popielatej barwy wystarczy wykończenie podłogi olejem. Kształt i wielkość desek musi iść w parze z ważnym w stylu skandynawskim minimalizmem, dlatego powinniśmy postawić na długie, szerokie deski o prostych liniach. Aby uzyskać efekt skandynawskiej podłogi, wybór powinien paść na deski lite. Szeroką ofertę proponuje nam łódzka firma Pako-Bud.

Skandynawski styl meble
Minimalistyczne aranżacje
Prostota wyposażenia to kolejny symbol wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim. Aby w pełni uzyskać zamierzony efekt, powinniśmy postawić na jasne drewniane meble. Tutaj niekwestionowaną zaletą jest możliwość samodzielnego bielenia starych komód czy kredensów rodem z PRL-u. Białe meble wyglądają stylowo, a ponadto świetnie się sprawdzają w mieszkaniach urządzonych na wzór skandynawski. Jeżeli chcemy zatem osiągnąć efekt eleganckiego wystroju bez zbędnego przepłacania, postawmy na kreatywność i zabawę i sami stwórzmy niepowtarzalną aranżację.
W procesie bielenia mebli bardzo ważny jest materiał, z którego zostały one wykonane. Najlepsze efekty uzyskamy, kiedy wybierzemy drewno bukowe lub sosnowe, gdyż poza naturalnym jasnym kolorem, najlepiej się je ściera i maluje, niemniej jednak równie zadowalające rezultaty otrzymamy malując drewno dębowe czy brzozowe.
Bielenie mebli zaczynamy od przygotowania niezbędnych materiałów i przyrządów: grubego pędzla, grubo- i drobnoziarnistego papieru ściernego, farby akrylowej wraz z drewnianym patykiem do mieszania oraz szmatki. Po przygotowaniu stanowiska pracy przystępujemy do następujących czynności:

  • Dokładnie przecieramy meble wilgotną szmatką w celu usunięcia kurzu, po czym zostawiamy mebel do wyschnięcia.
  • Lakierowane meble przecieramy gruboziarnistym papierem ściernym w celu usunięcia lakieru.
  • Najpierw malujemy trudno dostępne miejsca: zdobienia, rączki, gałki.
  • Następnie pokrywamy farbą cały mebel. Dbamy o to, by nie pozostawić zacieków i zostawiamy do wyschnięcia.
  • Po upływie kilku godzin upewniamy się, czy farba wyschła. Jeżeli tak, nanosimy drugą warstwę i znowu pozostawiamy do wyschnięcia.
  • Na końcu przecieramy meble drobnoziarnistym papierem ściernym.

I gotowe!