Stojące baterie wannowe – designerski element stylowej łazienki

Mimo ogromnej popularności kabin prysznicowych, nie brakuje osób, dla których idealną kąpiel może zapewnić jedynie wanna z prawdziwego zdarzenia. W przypadku posiadania pokoju kąpielowego obecność wanny jest wręcz obowiązkowa, zaś o jej funkcjonalności i estetyce decyduje w dużym stopniu bateria wannowa.

Mimo ogromnej popularności kabin prysznicowych, nie brakuje osób, dla których idealną kąpiel może zapewnić jedynie wanna z prawdziwego zdarzenia. W przypadku posiadania pokoju kąpielowego obecność wanny jest wręcz obowiązkowa, zaś o jej funkcjonalności i estetyce decyduje w dużym stopniu bateria wannowa. Decydując się na aranżację łazienki w nowoczesnym i eleganckim stylu warto wybrać baterię stojącą, która odznacza się wyjątkową estetyką i oryginalnością.

 

Stojące baterie wannowe – designerski element stylowej łazienki bateria_wannowa2

Czym charakteryzuje się bateria stojąca?
Najpopularniejszymi modelami baterii wannowych są baterie ścienne i występują one w większości łazienek zarówno w starym, jak i nowym budownictwie. O wyborze takiej baterii decyduje najczęściej ich stosunkowo niska cena oraz łatwość montażu, nie wymagająca ingerencji w konstrukcję wanny, gdyż baterie ścienne, jak sama nazwa wskazuje, instaluje się w ścianie nad wanną. Inaczej sprawa wygląda w przypadku baterii stojących, które nazywane są także bateriami sztorcowymi. Ich montaż polega na wycięciu specjalnych otworów na brzegu wanny, choć istnieje także możliwość ich instalacji na oddzielnej obudowie ceramicznej wanny lub specjalnej półce wykonanej np. z kamienia naturalnego. Mówiąc o bateriach sztorcowych należy rozróżnić ich rodzaje, którymi są: baterie jednootworowe lub wielootworowe. W przypadku tych drugich, każdy element baterii jest zamontowany oddzielnie. Na przykład model MASSI NINA jest baterią 5-otworową, składającą się z 3 oddzielnych kurków, okazałego kranu oraz słuchawki prysznicowej.

Niepowtarzalny design baterii wielootworowych
Ze względu na sposób montażu, a także wieloelementowość zestawów, baterie stojące wielootworowe wyglądają niezwykle efektownie i pasują szczególnie do stylowych wanien wolnostojących o oryginalnym kształcie. W odróżnieniu od klasycznych baterii ściennych dają także większe możliwości aranżacyjne. Wspomniany już model MASSI NINA wykonany jest z miedzi, pokrytej błyszczącym chromem, a utrzymany jest w niezwykle eleganckiej stylistyce retro, który podkreślają oddzielne kurki o starodawnym kształcie. Zupełnie inną stylistyką charakteryzuje się model DORA 3– otworowy: https://tanialazienka.com/pl/p/MASSI-Bateria-wannowa-DORA-3-otworowa/3348. Składa się on z dwóch niewielkich kurków i wysokiej półokrągłej wylewki (kranu), których minimalistyczny i awangardowy styl sprawdzi się szczególnie w nowoczesnej łazience lub eleganckim salonie kąpielowym.

Stojące baterie wielootworowe najlepiej wyglądają właśnie w dużych i przestronnych łazienkach oraz tzw. pokojach kąpielowych, gdzie istnieje możliwość zamontowania dużej wanny, najlepiej wolnostojącej. Armatura tego rodzaju należy do ekskluzywnej półki produktów, w których od funkcjonalności dużo większe znaczenie ma design. Odpowiednio dobrana do stylistyki całego wnętrza łazienki bateria sztorcowa będzie z pewnością ważnym elementem aranżacyjnym, mogącym odgrywać najważniejszą rolę dekoracyjną.