Stojaki na rowery – niezbędne w firmie?

Większość korporacji i dużych przedsiębiorstw stara się promować wśród swoich pracowników zdrowy styl życia. Przejawia się to przez rozdawanie podwładnym owoców, zamawianie cateringu pełnego warzyw i chudego mięsa, a także w zachęcaniu ich do różnych aktywności fizycznych. Jedną z nich jest jazda na rowerze.

Jak firmy zachęcają do wybierania roweru?

Przedsiębiorstwa starają się zachęcać podwładnych do jazdy na rowerze na różne sposoby. Osoby przyjeżdżające do pracy na rowerze mogą liczyć na premie finansowe, wygrywać nagrody w postaci kasków, bidonów, lampek rowerowych czy też otrzymywać darmowe kanapki lub napoje. Ponadto pracownicy stale poruszający się na dwóch kółkach w ciepłych miesiącach mogą liczyć na własne stojaki na rowery – są one „rezerwowane” w taki sam sposób jak miejsca parkingowe dla samochodów.
Do jazdy do pracy na jednośladzie zachęcają głównie te firmy, których siedziby znajdują się w dużych miastach. W ten sposób przedsiębiorstwa włączają się do walki ze smogiem, korkami na ulicach i problemami zdrowotnymi wynikającymi z małej ilości aktywności fizycznej.

Stojaki na rowery – niezbędne w firmie? stojaki-na-rowery-wp-1

Stojaki na rowery w każdej firmie

Przedsiębiorstwa zachęcające do zdrowego stylu życia i rezygnacji z jazdy samochodem do pracy stawiają na parkingach stojaki na rowery. Wpisują się one już na stałe w krajobraz polskich miast i przestrzeni pod zakładami produkcyjnymi, sklepami, biurowcami czy innymi miejscami pracy. Wielu pracodawców chce, by podwładni mogli zostawiać rowery pod firmą bez obaw o ich zniszczenie czy zmoknięcie, dlatego oprócz stojaków na rowery inwestują w wiaty, które osłaniają pojazdy przed deszczem, palącym słońcem i wiatrem.
Obszar ze stojakami na rowery nierzadko jest również monitorowany, by zapobiegać kradzieżom pojazdów i ich osprzętu. W mniejszych firmach zdarza się również, że pracownicy mogą pozostawiać rowery na portierniach lub w specjalnie wyznaczonych miejscach w budynku.

Miejsce do drobnych napraw

W niektórych przedsiębiorstwach obok stojaków na rowery powstają miejsca do drobnych napraw jednośladów. Dzięki nim można dopompować koła, załatać pękniętą oponę, by dotrzeć do domu i ją wymienić, jak i założyć na zębatki łańcuch, który spadł. W dużej mierze zachęca to pracowników do korzystania z rowerów, gdyż zyskują pewność, że dotrą swoim ekologicznym pojazdem do domu, nawet gdy zostanie on uszkodzony.
Zdarza się, że najbardziej zapaleni rowerzyści z całej firmy, na koniec sezonu rowerowego mają opłacany przez pracodawcę serwis jednośladu. Serwis roweru obejmuje zwykle wyczyszczenie, nasmarowanie i usprawnienie działania osprzętu, a jego koszt wynosi nawet kilkaset złotych w zależności od typu posiadanego roweru i rodzaju osprzętu. Jest to dla pracowników ważne wyróżnienie, zachęcające do sięgania po rower w kolejnych latach i tym samym do dbania o zdrowie oraz kondycję fizyczną.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Calus-p