Jakie tkaniny do mebli dobrać?

W obecnych czasach nie ma problemu ze znalezieniem mebli tapicerowanych, które idealnie będą odpowiadać naszemu gustowi i naszym wymaganiom – producenci rozpieszczają klientów i oferują szeroką gamę kolorów, wzorów i tkanin, które różnią się nie tylko wyglądem, ale i właściwościami. Warto wiedzieć która z tkanin tapicerskich najbardziej sprawdzi się w naszym domu.

Na co zwracać uwagę

Podczas kupowania mebli tapicerowanych, takich jak wyściełane krzesła czy kanapa, warto zwrócić szczególną uwagę na tkaninę jaką są one obite. Jest to istotne, ponieważ tapicerka ma bezpośredni wpływ na trwałość mebli.
W sklepie na ekspozycji przedstawione są wybrane wzory obić mebli. Warto zawsze pytać sprzedawców o katalog, w którym pozycji zazwyczaj jest znacznie więcej. To poszerzy nasze pole manewru i umożliwi wybór takiego rodzaju tapicerki, który w pełni spełni nasze oczekiwania – doradza ekspert z firmy SCARLETT MEBLE.

Jakie tkaniny do mebli dobrać? jakie-tkaniny-do-mebli
Beautiful purple and green pillows on white sofa in living room

Rodzaje tkanin tapicerskich

Istnieje kilka rodzajów tkanin, którymi można obić meble. Zaliczają się do nich:

  • Skóra ekologiczna (skaj) – trwała, odporna na wilgoć i plamy, zazwyczaj bez połysku. Ma fakturę zbliżoną do prawdziwej skóry i jest łatwa w utrzymaniu, toteż idealnie nadaje się do obicia mebli w domu, w którym mieszkają małe dzieci.
  • Bawełna – jako, że jest to włókno naturalne, to meble nią powleczone nie sprawiają, że się pocimy. Ta tkanina ma jednak pewne wady. Przede wszystkim nie jest trwała, dlatego poleca się wybieranie tapicerki z domieszką poliestru, który sprawi, że zachowa ona estetyczny wygląd na dłużej.
  • Plecionka – daje ciekawy efekt, ponieważ wygląda jak splot grubych nitek. Ten rodzaj tapicerki wybierany jest raczej do nowoczesnych mebli.
  • Flok – występuje w wersji przypominającej futerko z krótkim włosem lub pepitkę. Tkanina ta jest odporna na zabrudzenia, trwała i elegancka. Może być użytkowana przez wiele lat.
  • Poliester – to solidne i trwałe włókno syntetyczne, które tkane jest w ten sposób, by przypominało dobrą gatunkowo wełnę. To sprawia, że poliestrowe obicia mebli wyglądają bardzo szlachetnie.
  • Welwet – tkanina przypominająca aksamit, które nie przeciera się i świetnie współgra zarówno z meblami klasycznymi, jak i tymi bardziej nowoczesnymi. Dużą zaletą welwetu jest wolne wnikanie płynów w strukturę tkaniny, dlatego w przypadku rozlania kawy bądź innego napoju mamy dużo czasu na wytarcie plamy.
  • Żakard – wytwarza się go za pomocą specjalnej maszyny żakardowej na krosnach. Plusem tej tkaniny jest dobra przepuszczalność powietrza oraz piękne i różnorodne wzory, zarówno jedno, jak i wielobarwne. Bardzo dobrze komponują się z meblami eleganckimi i klasycznymi.
  • Szenil – ten materiał obiciowy tworzony jest głównie z poliestru i akrylu. Cechuje się miękkością, łatwością w utrzymaniu czystości oraz wytrzymałością. Dodatkowo, niektóre rodzaje szenilu są dodatkowo impregnowane specjalną warstwą ochronną, która zabezpiecza tkaninę przed plamami i brudem.
  • Plusz – tkaninę tę tworzy się z tzw. okrywy runowej, którą strzyże się do odpowiedniej długości. Jej charakterystycznymi cechami są miękkość i puszystość, przez które wygląda wręcz luksusowo. Wyróżniamy takie pluszaki, jak aksamity, welury i welwety.