Whisky dla początkujących- jak pić, jaką wybrać?

Whisky to alkohol po który coraz częściej sięgamy. Wpisuje się to we współczesny tryb życia i, co ciekawe, nie przeczy zdrowej diecie, ponieważ w zdrowym odżywianiu nie chodzi o to, by nie pić wogóle, ale o to, by świadomie wybierać dobrej jakości alkohole.

Whisky w tłumaczeniu oznacza „wodę życia”. Uważa się je za najlepszy alkohol na świecie. Coraz częściej trafia ona na stałe do naszych domów. Istnieje kilka rodzajów whisky i wszystko zależy tu od naszych osobistych upodobań. Odmienna kwestia to podawanie whisky. W zależności od jej gatunku jest inaczej podawana:
– Single malt whisky najchętniej jest pita w połączeniu ze źródlaną wodą bez gazu, w proporcjach 1/3 do 2/3 alkoholu
– Whisky typu blended jest podawana z kostkami lodu lub jako alkohol bazowy w drinkach

 

Whisky dla początkujących- jak pić, jaką wybrać? whisky

 

W jakim szkle należy pić whisky?

Whisky jest najczęściej kojarzona z tumblerem, czyli szklanką typu Old Fashion. Tak pije się whisky z kostkami lodu. Jest to popularne zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.
Wiele osób wskazuje, że najlepszym szkłem do picia whisky jest kieliszek z czarką, która zwęża się na górze. Tego typu kieliszek tulipanowy pozwala, w trakcie picia, zbliżyć nos do zawartości szkła. Istnieje wiele rodzajów kieliszków tulipanowych, różnice między nimi są niewielkie, ale, jak wskazują znawcy tematu, mogą mieć wpływ na postrzeganie picia whisky.

Jak jest właściwa pojemność, design i modele szkła na whisky?

Wybór kieliszków do whisky jest szeroki. Warto jednak sięgać po dobrej jakości kieliszki, pamiętając, by spełniały normy, odpowiednie dla tego typu alkoholu.
Whisky czasami podaje się w niskich szklankach o grubym dnie, w kształcie walca lub typu old fashioned. Ich pojemność wynosi od 150 do 220 ml. Tego typu szklanek używa się również do drinków i innego alkoholu, który podaje się z lodem. Jeśli chodzi o kieliszki tulipanowe, to, w przypadku whisky, pozwalają one na lepszą degustację trunkiem. Mają kształt zwężający się ku górze, dzięki czemu można dobrze wyczuć aromat alkoholu.

 

Whisky dla początkujących- jak pić, jaką wybrać? kieliszek

Szklanka do whisky powinna mieć objętość ok. 170 – 280 ml. Na ogół jest wykonana ze szkła, rzadziej z kryształu. Warto pamiętać, by wlewany do niej alkohol posiadał temperaturę pokojową, ponieważ tak powinno się pić whisky. Trzymając szklankę lub kieliszek w dłoniach warto zwracać uwagę, by nie ogrzewać jego zawartości. Dlatego w przypadku whisky idealnie sprawdzi się kieliszek, ponieważ trzymając go za nóżkę minimalizujemy ciepło, które jest przekazywane przez dłonie.

Szukając dobrej jakości kieliszków do whisky polecamy kieliszki polskiego producenta. Są to kieliszki do whisky, dostępne w sprzedaży e-sklepu Bokono: https://bokono.pl/pl/c/Kieliszki-do-whisky/162.

Z czym pić whisky?

Istnieje kilak sposobów na dodatki do whisky. Wiele zależy tu od tego jaką whisky posiadamy. Nieco tańsze alkohole nie powinny bowiem być łączone z wodą, bo ich smak nie będzie zachwycał. Co prawda do whisky dolewa się wody niegazowanej, ale jest to praktyka charakterystyczna dla wysokich jakością whisky, przeznaczonych głównie do degustacji.
Mając niższej jakości whisky można do niej dodać np. lód. Optymalnie 2 kostki lodu na kieliszek whisky to idealna proporcja. Należy pamiętać, że dodanie lodu powoduje nie tylko ochłodzenie trunku, ale też rozwodnienie.
Są osoby, które whisky piją z colą. Dla innych to nie do przyjęcia. Zdania są podzielone, ale nie ulega wątpliwości, że są osoby, które lubią takie połączenia. Warto przy tym pamiętać, że cola, jako napój gazowany może ukryć smak whisky, dlatego konieczne jest znalezienie właściwych proporcji.
Spotyka się też osoby, które whisky łączą z sokiem jabłkowym. Dobrze „kryje” on alkohol, a, utrzymany we właściwych proporcjach, daje dobry smak.

W przypadku whisky najważniejszym jest, by lubić jej smak. Wtedy, podana w elegancki sposób, w dobrej jakości szkle i z odpowiednimi dodatkami, może okazać się idealnym trunkiem na różne okazje i… bez okazji.