Wiertarka udarowa dla domu – działanie i zastosowanie

Wiertarka udarowa stanowi jeden z rodzajów wiertarki ręcznej. Posiada rozwiązanie, które daje możliwość użycia mechanizmu udarowego, ułatwiającego wiercenie w twardych materiałach. Najczęściej jest zasilana prądem elektrycznym o napięciu 230V. Dostępne są też wiertarki udarowe bezprzewodowe, zasilane akumulatorem. Tego typu urządzenia są znacznie bardziej praktyczne i ułatwiają pracę, np. podczas wykonywania domowych remontów. Warto mieć je na co dzień w sowim garażu, ponieważ są nieodzowne w trakcie mniejszych i większych remontów.

Jak wybrać dobrą wiertarkę udarową? Czym się kierować podczas zakupów? O czym pamiętać w trakcie jej użytkowania?

 

Wiertarka udarowa dla domu - działanie i zastosowanie wiertarka

 

Wiertarka udarowa – funkcja, właściwości i zastosowanie

Wiertarka udarowa posiada wiele typów. Daje to możliwość dowolnego wyboru, w zależności od potrzeb. W głównej mierze różnice polegają na rodzaju mechanizmu, który może być zębatkowy lub ślimakowy.
Wiertarki udarowe są powszechnie stosowane podczas prac budowlanych i remontowych. Aby je stosować konieczne jest specjalistyczne wiertło, posiadające końcówkę, wykonaną z węglików spiekanych. Charakteryzuje się odpornością na obciążenia wytwarzane podczas wiercenia.
Wiertarka udarowa ma praktyczne zastosowanie w trakcie wiercenia w takich powierzchniach, jak np. beton lub kamień. W tym zakresie sprawdza się o wiele lepiej niż zwykła wiertarka – bez udaru.

 

Wiertarka udarowa – niezbędna podczas remontu domu

Wiertarka udarowa sprawdzi się także w trakcie remontu domu. Ważne, jednak, by używać jej we właściwy sposób. Dzięki temu zagwarantuje się bezpieczeństwo w trakcie korzystania. Istotne jest, by cały czas kontrolować głębokość wiercenia otworu, nacisk i wyjmować, co jakiś czas, wiertła z otworu, by pozbyć się pyłu, który w tym czasie się pojawia. Tego typu kontrolowana praca z wiertarką udarową przyniesie oczekiwane rezultaty.

Wiertarki udarowe dostępne są w szerokiej ofercie sklepu narzędziowego https://phuabc.com.pl/wiertarki-udarowe. Wybierając je warto zwrócić uwagę na ich siłę, wyrażaną w dżulach (J). Minimalna siła uderzenia do pracy udarowej to 2 – 3 J. W zależności od potrzeb można znaleźć taką wiertarkę, która idealnie sprawdzi się np. do podkuwania w trakcie większych remontów lub np. skuwania płytek.

 

Wiertarka udarowa dla domu - działanie i zastosowanie wiertarka_wkrety

 

Na potrzeby domowe nie zawsze potrzebna jest wiertarka o dużej sile. Do np. wiercenia otworów w cegłach lub płytach gipsowo – kartonowych wystarcza tańsze wiertarki udarowe z wiertłami cylindrycznymi o mocy ok. 500 – 600 W. Dobrej jakości wiertarka o takiej sile jest dostępna już za ok. 300 zł.

 

Co istotne, w trakcie używania wiertarki warto zadbać o własne bezpieczeństwo. Niewłaściwe używanie wiertarki udarowej może mieć negatywne następstwa dla zdrowia i bezpieczeństwa osoby, która ją używa. Wiertarka udarowa posiada dużą moc, dlatego należy zwracać uwagę na jej właściwe stosowanie. W trakcie pracy z jej użyciem warto zakładać słuchawki ochronne, które zmniejszają poziom hałasu, docierającego do uszu.
Kolejną, ważną kwestią w trakcie pracy w domu z wiertarką udarową jest ryzyko okaleczenia się odpadami, które powstają podczas wiercenia otworów. Stanowi to duże zagrożenie dla oczu, dlatego zawsze warto pamiętać o ich ochronie i zakładać okulary. W trakcie wiercenia warto też pamiętać o instalacjach elektrycznych, które mogą znajdować się w ścianie i dokładnie sprawdzić w którym miejscu się znajdują, by nie natrafić na nie w trakcie wiercenia.

Wiertarka to jedno z głównych urządzeń, mających zastosowanie w trakcie prac remontowych. Wynika to z faktu, że posiada szerokie możliwości zastosowania i nadaje się do wielu prac. Warto zdecydować się na jej zakup, ponieważ tego typu oryginalne narzędzie sprawdzi się w wielu sytuacjach. Dzięki możliwości dodania do niej różnych akcesoriów, np. szczotek drucianych, ściernych, mieszadeł do farb, klejów, bitów itp. zakres jej użycia znacznie się rozszerza.