Zastosowanie systemów fotowoltaicznych oraz ich główne zalety i ograniczenia

W obecnych czasach dostęp do energii elektrycznej to podstawa funkcjonowania dla większości z nas. Z uwagi na ten fakt coraz więcej mówi się o alternatywnych źródłach jej pozyskiwania, jak elektrownie wiatrowe, wodne czy biomasa. Innym rozwiązaniem tego typu jest fotowoltaika, czyli domowa mini elektrownia. To stosunkowo nowa technologia bazująca na przetworzeniu światła słonecznego w energię elektryczną. Jak działają systemy fotowoltaiczne i kiedy warto się nimi zainteresować? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dalszej części tekstu.

 

Fotowoltaika – co to takiego?

Moduły fotowoltaiczne to panele wykonane z ogniw krzemowych i szkła instalowane pod odpowiednim kątem na dachu budynku lub na specjalnych stelażach. Moduły te przetwarzają energię słoneczną w prąd stały. Następnie dzięki urządzeniu zwanemu inwerterem przekształcany jest on w prąd zmienny, który z powodzeniem możemy wykorzystywać np. do podgrzewania wody.

Główne zalety fotowoltaiki

Jedną z największych zalet fotowoltaiki jest zdecydowanie jej proekologiczny charakter. Do jej działania potrzebne jest jedynie odnawialne źródło energii jakim jest promieniowanie słoneczne. System ten nie ma więc żadnego negatywnego oddziaływania na środowisko. Co więcej, jest on technologią w 100% bezemisyjną – jego eksploatacja nie powoduje powstawania szkodliwych substancji. Innymi zaletami fotowoltaiki jest bezobsługowość, szybkość instalacji oraz nieograniczony dostęp a także korzyści finansowe -inwestycja w system fotowoltaiczny po pewnym czasie przynosi spore oszczędności a także znacząco zwiększa bezpieczeństwo energetyczne.

Zastosowanie systemów fotowoltaicznych oraz ich główne zalety i ograniczenia montaz_2-1-300x174

Fotowoltaika – wady i ograniczenia

Do jednej z wad systemów fotowoltaicznych można zaliczyć relatywnie wysokie koszty jej instalacji, przez co nie każdy może pozwolić sobie na ich montaż. Jednak z roku na rok ich cena sukcesywnie spada a w ogólnym rozrachunku przynosi spore oszczędności. Pewnym ograniczeniem w przypadku fotowoltaiki jest także zależność od promieniowania słonecznego oraz warunków atmosferycznych. Jednak nowoczesne moduły umożliwiają produkcję energii nawet w pochmurne dni a także pozwalają bilansować obniżoną zimową produkcję letnimi nadwyżkami.

Jak widać fotowoltaika to bardzo innowacyjna i atrakcyjna metoda pozyskiwania energii. Z tego względu mimo kilku wad i ograniczeń zainteresowanie systemami fotowoltaicznymi z roku na rok rośnie, ponieważ przynosi ona szereg wymiernych korzyści zarówno dla środowiska, jak i całego społeczeństwa.

Więcej szczegółowych informacji oraz profesjonalnych, eksperckich porad dotyczących systemów fotowoltaicznych znajdziesz pod adresem: https://www.bartosz.com.pl/