Czysta łazienka bez chemikaliów. Jak skutecznie utrzymać czystość w łazience domowymi sposobami?

Łazienka jest szczególnym miejscem w każdym domu. Nie tylko spędzamy w niej bardzo dużo czasu z samego rana, lecz także pod koniec dnia. Jest to także miejsce o bardzo dużej wilgotności, w której znajdujące się w tym pomieszczeniu zarazki i bakterie mają idealne warunki do nieskrępowanego rozwijania.

Czysta łazienka bez chemikaliów. Jak skutecznie utrzymać czystość w łazience domowymi sposobami? czyta-lazienka-bez-chemikaliow-300x200

Sprzątaj łazienkę minimum raz na tydzień. Dlaczego regularne sprzątanie łazienki jest ważne?


Mimo zapewnień ekspertów wiele osób ma poważne wątpliwości, dlaczego jest to tak ważne. W końcu co może złego się stać, jeśli od czasu do czasu zapomną o wyczyszczeniu łazienki. Okazuje się, że stać się może wiele złego. Zarówno pleśnie na fugach, osady na muszli klozetowej, czy też zabrudzona wanna, to niezwykle poważne zagrożenie dla zdrowia. Rosnące tam w nieskrępowany sposób bakterie i grzyby mogą być źródłem poważnych chorób i dolegliwości zdrowotnych. Z tego powodu zaleca się przynajmniej raz na tydzień gruntownie wyczyścić całą łazienkę. Wiele osób ma jednak z tym problem, ponieważ koszt takiego cotygodniowego sprzątania drogimi środkami chemicznymi jest poza ich budżetem. Na szczęście istnieją liczne, znacznie tańsze, domowe metody na to, aby poradzić sobie z gromadzącym się brudem w łazience.

Czyszczenie płytek. Czy warto użyć wosku do czyszczenia płytek w łazience?

Zdecydowanie jednym z najczęściej dotkniętych zabrudzeniem obszarów w łazience, są płytki i fugi. Widoczne są na nich wszelkiego typu ślady po mydle, po żelach myjących, czy nawet zwykłe zacieki od wody. A jakby tego było mało, czyszczenie tych powierzchni i wszystkich ich zakamarków jest niezwykle uciążliwe. Można oczywiście z tym problemem poradzić sobie, stosując bardzo drogi środek czyszczący, lecz równie dobrze, a zdecydowanie taniej i szybciej będzie użyć wosku samochodowego. Wystarczy tylko raz na pół roku przetrzeć nim płytki, a ich zabrudzenie znacznie zmaleje. Fugi natomiast doskonale czyści się nie chemicznymi preparatami, lecz zwykłym proszkiem do pieczenia, czyli środkiem, który znajduje się w każdej kuchni, a którego koszt jest właściwie żaden w porównaniu z drogim środkami chemicznymi. Środek ten wystarczy nanieść na fugi i pozostawić na około pół godziny. Oprócz tego doskonale w tym celu sprawdza się ocet wymieszany z sodą oczyszczoną.

Czyszczenie wanny. Dlaczego warto użyć octu do czyszczenia wanny?

Któż z nas nie lubi od czasu do czasu spędzić miłych chwili zanurzony w wannie pełnej wody i piany. I choć taka przyjemność jest bardzo relaksująca i nastrajająca do wypoczynku, to jednak po nim musi nastąpić również intensywna praca, ponieważ korzystanie z wanny prowadzi do powstawania na niej trudno usuwalnych zabrudzeń. Czyszczenie wanny naturalnymi środkami to jednak o wiele lepszy pomysł niż korzystanie z drogich środków czyszczących. Po pierwsze, dlatego że są one bardzo drogie, lecz także, dlatego że bardzo szybko się zużywają ze względu na dużą powierzchnie wanny. Idealnym domowym środkiem do czyszczenia wanny jest zwykły ocet. Należy go wymieszać z wodą w proporcji 1:1. Następnie tak przygotowanym środkiem należy spryskać całą powierzchnię wanny pozostawić ją na około 15 minut. Na koniec wystarczy tylko przetrzeć ją czystą ściereczką i całość spłukać bieżącą wodą. Jeśli jednak na powierzchni wanny widoczne są większe, trudno usuwalne plamy, poleca się zastosowanie do ich usunięcia pasty z sody oczyszczonej. Pastę należy wetrzeć w dane miejsce, pozostawić na około 15-20 minut i wytrzeć jednocześnie spłukując wodą.Podczas sprzątania łazienki nie można jednak zapominać o najważniejszym jej elemencie, czyli sedesie. Jest to bardzo ważny fragment, ponieważ to w nim znajduje się najwięcej szkodliwych dla zdrowia bakterii, które wydostając się z sedesu, powodują rozprzestrzenianie się po całej łazience.

Sól boraks. Czy boraks sprawdzi się przy czyszczeniu sedesu?

Sedes powinno się myć oczywiście regularnie. Poleca się do tego środek o nazwie boraks, którego w połączeniu z wodą można bez przeszkód używać do regularnego mycia sedesu. Zamiast niego doskonale sprawdza się również dobrze znana wszystkim cola. Jeśli jednak chce się usunąć z sedesu powstały kamień, idealnie w tym celu sprawdzi się ocet, który po wlaniu do sedesu powinien załatwić sprawę kamienia w ciągu kilku godzin. Jeśli jednak kamień jest zbyt mocny, poleca się zastosowanie pasty z sody oczyszczonej. Żeby skutecznie usunąć kamień, trzeba ją rozprowadzić po szczotce do sedesu i intensywnie wyszorować całą powierzchnię.

Podsumowanie

Jak zatem widać, utrzymanie w czystości całej łazienki nie jest zadaniem łatwym. Mimo wszystko, przy odrobinie sprytu i z użyciem podstawowych domowych środków, można tanio i w marę szybko poradzić sobie z całym brudem. Zarówno podczas regularnego sprzątania, jak i w przypadku nagromadzenia się zbyt dużej ilość starego brudu. Warto również kupować takie wyposażenie łazienki, które pomoże utrzymać ją łatwiej i dłużej w czystości. Jeną z takich technologii wspomagających jest powłoka ochronna Easy Clean, która gwarantuje długotrwałą i skuteczną ochronę urządzeń łazienkowych przed bakteriami, grzybami i różnymi zanieczyszczeniami oraz pozwala utrzymać niezmienione walory estetyczne wyrobów przez wiele lat. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem wanny, płytek, brodzika czy kompaktu wc z tą technologią, watro udać się na oficjalną stronę internetową sklepu https://tanialazienka.com/, tam znajdziesz z produkty do łazienki z powłoką Easy Clean.