Jak wybrać dobrego projektanta wnętrz i nie dać się oszukać przez amatora?

Jak wybrać dobrego projektanta wnętrz i nie dać się oszukać przez amatora? 1066433_coloured_pens_in_a_fist

Obecnie coraz bardziej popularne staje się korzystanie z usług biura projektowego lub samodzielnego architekta wnętrz. Na ogół nie jesteśmy zdecydowani jak dokładnie powinien wyglądać nasz dom i oczekujemy, że wykonawca doradzi nam w zakresie doboru materiałów i detali. Jak jednak wybrać dobrego projektanta i nie dać się oszukać przez amatora? Podpowiadamy na co zwracać uwagę przy wyborze architekta wnętrz.

Biuro czy samodzielny architekt?
Na rynku istnieje obecnie szeroki wybór ofert w zakresie dekoracji i aranżacji wnętrz. Szukając dobrego architekta stajemy przed dylematem: wyspecjalizowane biuro czy samodzielny wykonawca?
I jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Głównym wyznacznikiem jest tu cena i jakość oferowanych usług. Drogie nie zawsze oznacza dobre i w drugą stronę- cięcie kosztów może za sobą pociągnąć gorsze wykonanie. Nie można też uogólniać, że samodzielni wykonawcy są niestaranni i nie mają doświadczenia, a biura wykonują profesjonalne projekty. Praktyka pokazuje, że w każdym z tych przypadków możemy trafić na amatora, który nie ma doświadczenia i wykona nam nieciekawą aranżację. Jak więc wybierać, aby nie trafić na przypadkową osobę, ale profesjonalistę?

Wybieramy z głową
Wbrew pozorom na wybór projektanta warto poświecić więcej czasu. Przede wszystkim pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest przejrzenie katalogów ofert biur projektanckich w Internecie. Może się zdarzyć, że w gąszczu ofert znajdziemy tę jedną, która będzie dla nas atrakcyjna. Niekoniecznie jednak skupiajmy się tylko na biurach projektanckich- warto także rozważyć wybór samodzielnego wykonawcy. W Internecie nie brakuje ofert byłych studentów lub absolwentów ASP, którzy zajmują się aranżacją wnętrz. Opinie na ich temat, jakie pojawiają się na niezależnych forach, mogę być dla nas dobrą wskazówką, co do jakości i ceny takich usług.

Nie mniej ważna od przejrzenia ofert jest rozmowa z potencjalnym wykonawcą. W ten sposób mamy możliwość sprawdzenia czy nasza wizja choć w minimalnym stopniu pokrywa się z tym, co proponuje projektant. Spotkanie służy też poznaniu danej osoby i sprawdzeniu czy będzie nam się z nią dobrze współpracować. Możemy też podpytać projektanta o najbardziej oryginalne lub ekstremalne pomysły, które realizował- w ten sposób sprawdzimy jego doświadczenie.

Konfrontacja założeń z realiami
Gdy już zapoznamy się z ofertą projektanta i przeanalizujemy wszystkie koszty [z uwzględnieniem zniżek, jakie większość biur projektanckich posiada w sklepach budowlanych] warto zapoznać się szczegółowo z warunkami umowy, jaką podpisujemy. Przede wszystkim wnikliwie zapoznajmy się z punktami, odnoszącymi się do kar za niedopełnienie warunków umowy przez każdą ze stron. Dzięki temu będziemy wiedzieli co podpisujemy i unikniemy niemiłych niespodzianek w przyszłości.

Wybór projektanta wnętrz, który zadba o aranżację naszego domu, powinno poprzedzić dokładne przejrzenie ofert co najmniej kilku projektantów i biur. Nie śpieszmy się też z zatrudnianiem fachowca- dokładnie przeanalizujmy umowę i dopytajmy o szczegóły. Takie działania upewnią nas, że wybraliśmy dobrego fachowca, a nie amatora.