Szafa przesuwna czy tradycyjna? Jakie drzwi do szafy?

Szafa przesuwna czy tradycyjna? Jakie drzwi do szafy? szafa-300x195Wybór odpowiedniej szafy do garderoby, sypialni czy do przedpokoju wcale nie jest taki prosty. Istotna jest nie tylko pojemność takiego mebla, ale i to, w jaki sposób, jest on otwierany. Najczęściej wybierane są szafy z drzwiami przesuwnymi lub tradycyjne. Na które lepiej się zdecydować? Jak wybrać funkcjonalną szafę?

 

 

 

 

Szafa przesuwna – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Szafy z drzwiami przesuwnymi to rozwiązanie często stosowane w małych pomieszczeniach. Brak uchylnych frontów pozwala zaoszczędzić na przestrzeni, kiedy trzeba otworzyć szafę. Często takie meble są głównym wyposażeniem kawalerek. Niektórzy decydują się na wykonanie takich szaf na wymiar. Wtedy istnieje możliwość zagospodarowania wnęk, dopasowania wymiarów do warunków architektonicznych mieszkania, np. skosów. Dostępne są też gotowe meble i to o zróżnicowanych rozmiarach. Szafy przesuwne możesz kupić online, m.in. na Meblobranie.pl, niektóre z nich są dodatkowo wyposażone w duże lustra.

Szafa z drzwiami uchylnymi – gdzie znajdzie zastosowanie?

Szafy tradycyjne, czyli z drzwiami uchylnymi są częściej wybierane do pomieszczeń, w których jest sporo miejsca. Nie trzeba więc martwić się o to, że otwieranie frontów zabierze nam przestrzeń lub będzie niemożliwe, bo w pobliżu stoi inny mebel, np. łóżko. Szafy standardowe mają kilka zalet, przez co nadal są chętnie wybierane, pomimo popularności nowoczesnych mebli przesuwnych. Podczas korzystania z nich, można bez trudu dotrzeć do wszystkich półek w takim samym stopniu. W szafach z drzwiami przesuwnymi trzeba jedną część zasłonić, żeby zobaczyć drugą. W tradycyjnych meblach do przechowywania takich problemów nie ma. Szafy z drzwiami uchylnymi znajdują zastosowanie w sypialniach, garderobach, pokojach dziecięcych, w przedpokojach. Można kupić je w sklepach meblarskich lub zdecydować się na wykonanie „na wymiar”, jeśli wykorzystana ma być określona wnęka czy róg pokoju.

Zalety szaf z drzwiami przesuwnymi

Szafy przesuwne to świetne rozwiązanie do kawalerek, ale i pomieszczeń, które są wąskie. Nie zabierają miejsca podczas otwierania, można dopasować je do różnych aranżacji, zarówno tych nowoczesnych, jak i klasycznych. Szafy przesuwne wykonywane są z wielu materiałów, dzięki czemu ozdobić mogą każde wnętrze. W dodatku zamówienie takich mebli na wymiar umożliwia zagospodarowanie nawet „trudnej” przestrzeni, np. na poddaszu, lepiej też ukryć nierówności ścian.

Szafy tradycyjne – dlaczego warto?

Szafy z drzwiami uchylnymi mają równie dużo korzyści co wariant przesuwny. Wśród nich wymienia się szybki i łatwy dostęp do każdej półki czy szuflady. Na plus jest także duży wybór frontów i uchwytów. Niektórzy uważają, że szafy standardowe są cichsze w użytkowaniu, można dodatkowo zdecydować się na zawiasy z hamulcem, dzięki czemu uniknie się trzaskania drzwiami. Niektóre szafy mają system otwierania bez uchwytów. To rozwiązanie szczególnie popularne wśród osób, które mają małe dzieci. Często jest ono spotykane wśród nowoczesnych mebli do sypialni czy przedpokoju.