Wszystko, co powinieneś wiedzieć o włącznikach światła


Istnieją takie elementy wnętrz, bez których nie moglibyśmy się obyć. Jednym z nich jest włącznik światła, gwarantujący dostęp do oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach. Czy można go montować dowolnie, czy może jednak obowiązują pewne zasady instalacji? O tym wszystkim opowiemy poniżej.

Włącznik światła – niewidoczny element wnętrza

Zazwyczaj zupełnie nie zwracamy uwagi na włączniki, które nazywa się też łącznikami. Zakładamy, że po prostu są i spełniają swoją funkcję, sprawiając, że cały system oświetleniowy działa bez zarzutu.

Coraz częściej jednak projektanci wyposażenia zauważają, że włączniki, oprócz roli czysto praktycznej, mogą też być prawdziwą ozdobą. Z tego powodu powstaje coraz więcej modeli o zróżnicowanym wzornictwie. Możemy znaleźć rozwiązania nawiązujące do stylu retro lub ultranowoczesne panele dotykowe ze szkła, które znajdziemy choćby w sklepie elektrycznym Gajwer.

Aby żyć na co dzień komfortowo, warto dokładnie rozplanować układ włączników, zwracając uwagę na kilka kluczowych aspektów.

Moda a materiały do produkcji włączników elektrycznych

Jeszcze kilka lat temu wszystkie modele były robione głównie z tworzywa sztucznego. Obecnie producenci stawiają na dopasowanie wszystkich modeli do potrzeb konkretnych stylizacji. Ramki do łączników zaczęły zatem przybierać rozmaite formy.

Oprócz klasycznych rozwiązań, znajdziemy zatem również produkty ze szkła, metalu, a także bardziej nietypowe, zrobione z drewna i betonu. Każda z nich sprawdza się w innych stylizacjach – od historyzujących wnętrz retro, aż do nowoczesnych pomieszczeń minimalistycznych.

Włącznik wysokich lotów?

Pierwszym parametrem jest wysokość, na której zakłada się włączniki. W tym przypadku wszystko zależy od indywidualnych preferencji domowników. Najczęściej montuje się je na między 120 a 150 centymetrów od podłogi, choć w niektórych pomieszczeniach (na przykład pokoju dziecięcym) mogą znaleźć się nieco niżej ze względów czysto praktycznych.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o włącznikach światła light-switch-944129_12802-300x300

Czy ilość ma znaczenie?

O ile w domu warto zamontować jak największą ilość gniazdek elektrycznych, tak włączniki teoretycznie nie muszą występować w aż takim natężeniu. Wystarczy przyjąć założenie, żeby przy każdych drzwiach znalazł się jeden łącznik.

Wyjątek stanowią klatki schodowe, posiadające specjalne, dedykowane rozwiązania, które znajdują się zarówno na dole, jak i na szczycie schodów. Dzięki temu, zapewniamy bezpieczne przemieszczanie i dokładne oświetlenie całego ciągu komunikacyjnego.

Podobne modele przydają się także we wnętrzach, które mają więcej niż jedno wejście. Włączniki schodowe lub krzyżowe w takich przestrzeniach, dają pełną swobodę i kontrolę oświetlenia z każdego miejsca.

Oświetlenie na pilota lub aplikację – wyższy komfort życia

Istnieją też modele pozwalające na kontrolowanie oświetlenia pilotem, drogą radiową lub podczerwienią. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy nowoczesnych panelach dotykowych, można nawet nadzorować całe domowe oświetlenie z poziomu aplikacji na smartfonie. Zarządzanie wszystkimi lampami staje się dzięki temu jeszcze prostsze, nawet jeśli nie ma nas akurat w domu.

Włączniki elektryczne są kluczowe dla codziennego życia, zapewniając światło w każdym pomieszczeniu. Coraz częściej stają się także ozdobą, o wyglądzie dopasowanym do całości aranżacji. Możemy zainstalować modele nawiązujące do nurtu industrialnego, vintage lub minimalizmu. Oświetlenie domu jeszcze nigdy nie było tak przyjemne, proste i praktyczne, jak teraz.