Dobór kominka do wnętrza – jaki kominek wybrać?

Aranżując wnętrze, w którym chcemy wbudować kominek możemy odpowiednio dopasować jego wygląd do stylu reszty pomieszczenia, kierować się własnym gustem lub skorzystać z profesjonalnych rad ekspertów. Istnieje wiele alternatyw wyboru. Rynek oferuje tradycyjne kominki z kamienia, kominki w stylu rustykalnym lub designerskie w nowoczesnym wydaniu.

Czym kierować się przy wyborze kominka?

Oprócz wyglądu i walorów estetycznych przy wyborze kominka do salonu, czy pokoju musimy zwrócić uwagę na jego wielkość. Skala kominka powinna być odpowiednio dostosowana do metrażu wnętrza. Wiele zależy od tego, jakie będzie przeznaczenie kominka –  czy zależy nam jedynie na nadaniu nastroju i przytulnej atmosfery pomieszczeniu, czy chcemy uzyskać również dodatkowe źródło ciepła.

Kominek otwarty

Kominek, z którego wygląda płonący ogień z pewnością zapewni niepowtarzalny urok wnętrza, a przy tym będzie wspaniałą jego ozdobą. Trzeba jednak pamiętać o względach bezpieczeństwa i zainstalować odpowiednią kratę osłaniającą palenisko. Otwarty kominek ma duże walory estetyczne, jednak jego moc grzewcza jest niewielka. Sprawdzi się do podgrzania atmosfery, ale do ogrzania całego mieszkania może okazać się niewystarczający.

Na kominek otwarty warto zdecydować się, jeśli będzie rozpalany jedynie dla przyjemności i stworzenia nastrojowej aury, czyli będzie przeznaczony do użytku okazjonalnego.

Dobór kominka do wnętrza – jaki kominek wybrać? dobor-kominka-do-wnetrza

Kominek zamknięty

Zamknięty kominek posiada wiele zalet. Z łatwością może pełnić funkcję dekoracyjną, ale jego większą zaletą jest to, że stanowi alternatywne źródło ciepła. Może ogrzać cały dom, dzięki wyposażeniu w system dystrybucji gorącego powietrza. Taki kominek, jako dodatkowe źródło grzewcze posiada zainstalowany:

  • zwykły wkład kominkowy (do ogrzania jednego pomieszczenia)
  • wkład z systemem DGP (do ogrzania większej części lub całości domu)
  • wkład z płaszczem wodnym (dodatkowo ogrzewa wodę użytkową)

Kominek z odpowiednio zamontowanym wkładem i właściwą eksploatacją jest całkiem bezpieczny. W aranżacji i poprawnej instalacji pomóc mogą profesjonalne firmy – jedną z nich jest firma sloninka.pl – kominki (Kominki i wyroby z kamienia), która oferuje m.in. obudowy, wkłady i portale kominkowe.

Do innych zalet płynących z użytkowania zamkniętego kominka należy możliwość regulacji wydajności, brak konieczności wygaszania ognia przed snem i niewielka ilość powstającego popiołu.

Kominek elektryczny

Kominki elektryczne pod względem estetyki wyglądu często przypominają tradycyjne urządzenia, zwłaszcza jeśli posiadają efekt płomienia 3D. Do tego ozdobna obudowa i mamy niepowtarzalne wrażenie użytkowania kominka, zupełnie jak w przypadku kominka otwartego.

Zaletą kominków elektrycznych jest możliwość zamontowania ich w dowolnym wnętrzu, ponieważ nie potrzebna jest specjalna instalacja i obecność przewodów kominowych. Są łatwe i wygodne w użytkowaniu – nie dymią, nie brudzą i nie wymagają dokładania drewna. Kominki elektryczne mogą pełnić zarówno funkcję ozdoby (zwykle posiadają bardzo eleganckie oprawy), jak i funkcję grzewczą. Dużym udogodnieniem jest także możliwość regulacji płomienia. Warto zastanowić się nad kominkiem elektrycznym, jeśli chcemy uzyskać dodatkowe źródło ciepła, jednak jako podstawowe źródło ogrzewania, taki kominek może zużywać sporo energii elektrycznej.

Jaka obudowa kominka?

Wybór obudowy kominkowej zależy od wystroju całego wnętrza, od tego czy jest ono klasyczne czy w stylu nowoczesnym. Najpopularniejszym materiałem do obudowy kominka jest kamień – marmur, wapień, granit, czy łupek. Ozdobne portale kominkowe i wkłady obudowane cegłą świetnie wpiszą się w aranżację klasycznego i romantycznego wnętrza. Obudowa kominka z drewna sprawdzi się w nowoczesnym i tradycyjnym mieszkaniu.