Nowoczesne sposoby na odzysk ciepła – poznaj je wszystkie!

Chyba każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniej wentylacji w naszym domu. To podstawa dobrego samopoczucia, komfort, a także zagwarantowanie zdrowia. Jeżeli chcemy to wszystko sobie zapewnić, to najlepszym rozwiązaniem pozostaje zamontowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej, czyli innymi słowy – rekuperatora. Jak więc odbywa się rekuperacja?

Dbałość o ciepło – odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej

Wzrost wszelkich kosztów dotyczących ogrzewania sprawił, że niektórzy zaczęli znacznie bardziej troszczyć się o izolację cieplną swoich budynków. Tak naprawdę w wielu przypadkach, tradycyjna wentylacja grawitacyjna zainstalowana w domach nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej wymiany powietrza. Zdarza się tak nawet w domach, które są dobrze izolowane.

W takiej sytuacji niezbędne jest wykorzystanie wentylacji mechanicznej. Jeżeli chodzi o kwestię samych wentylatorów – jest to inwestycja nieopłacalna, z perspektywy czasu.

Lepiej, abyśmy zamontowali specjalne centrale z odzyskiem ciepła wentylacyjnego (tzw. rekuperatory), jak również odpowiednią instalację wentylacyjną. Dzięki takiej inwestycji, oprócz zaoszczędzenia na energii cieplnej, uzyskamy lepszą jakość powietrza niż dotychczas.

Nowoczesne sposoby na odzysk ciepła - poznaj je wszystkie! nowoczesne-sposoby-na-odzysk-ciepla-poznaj-je-wszystkie-1-300x234

Jakie mogą być sposoby na odzysk ciepła w instalacjach wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych?

Tak naprawdę sposoby, jakie chcemy Państwu przedstawić, są znane już od jakiegoś czasu. Co spowodowało, że znów cieszą się tak ogromną popularnością? Wzrost cen paliw, a może udoskonalenie konstrukcji wymienników ciepła? Obie kwestie. Stworzono takie rozwiązania, które zapewnią nam oszczędność w kosztach, będą łatwe i proste w montażu.

Dobór urządzeń

Od czego zatem zależy wybór odpowiednich urządzeń? Przede wszystkim od parametrów, jakie posiada dany budynek, konkretniej mówiąc – od kosztów eksploatacji, a także zużycia energii. O wyborze odpowiedniej centrali wentylacyjnej, która idealnie nada się do naszego budynku, decyduje projektant-specjalista, który będzie w stanie dokładnie określić potrzeby naszego budynku, a także warunki jakie będą w nim panować. Czym należy się kierować przy dobieraniu odpowiedniej centrali wentylacyjnej?

Przede wszystkim ilością powietrza, które będzie niezbędne, aby zapewnić nam odpowiednią wymianę. Ilość powietrza zależna jest od wielkości budynku, przeznaczenia pomieszczeń, które są w nim zaplanowane oraz ilości osób, które zazwyczaj będą w nim przebywać.

Ponadto bierze się pod uwagę konstrukcję budynku, miejsce przewidziane na montaż centrali wentylacyjnej oraz miejsce i warunki do poprowadzenia instalacji, która będzie rozprowadzane powietrze. Nie bez znaczenia jest również aspekt finansowy. I mamy tu na myśli nie tylko koszty zakupu urządzenia, ale również analiza ekonomiczna, dzięki której poznamy szacunkowe zyski jakie osiągniemy z zastosowania takiego rozwiązania.