Projektowanie gabinetów stomatologicznych


Długie, pełne stresu oczekiwanie w kolejce, lęk przed bólem i na koniec kilkadziesiąt minut w niewygodnej pozycji. Wielu z nas wizyta u dentysty kojarzy się ze wszystkim, co najgorsze. Na szczęście w ciągu ostatnich kilku lat wiele się zmieniło i raz na zawsze minęła epoka chłodnych, ciemnych i wywołujących najgorsze obawy przychodni. Ich miejsce zastąpiły komfortowe zarówno dla pracowników, jak i pacjenta, gabinety stomatologiczne, które w pewnym stopniu mogą także niwelować stres, jakim bez wątpienia jest wizyta na fotelu dentystycznym.

Po pierwsze, poczekalnia

Coraz więcej stomatologów umawia swoich pacjentów na konkretne godziny, aby uniknąć długich kolejek na korytarzu. Mimo to warto zadbać by nasza poczekalnia sprawiała wrażenie miejsca przytulnego, wyciszającego i przede wszystkim zapewniała komfort oczekiwania. W tym celu warto zainwestować w wygodne krzesła lub fotele, stolik z prasą a także dodatki ocieplające atmosferę, tj. żywe kwiaty, obrazki na ścianach czy delikatna, wyciszająca muzyka.

Wygoda pacjenta

Jedną z najbardziej istotnych kwestii przy projektowaniu gabinetu stomatologicznego jest komfort pacjenta. Po wejściu do gabinetu powinien on poczuć się bezpiecznie i pewnie. W tym celu warto postawić na ciepłe kolory i niezagraconą przestrzeń. Jednym z kluczowych elementów jest także wygodny fotel dentystyczny, który pomoże pacjentowi ułożyć się w wygodnej, zarówno dla nas jak i dla niego, pozycji. Warto także zadbać o odpowiedni wystrój pomieszczenia, aby gabinet nie sprawiał wrażenia zimnego i surowego. W tej roli świetnie sprawdzą się zielone rośliny oraz obrazy na ścianach. Dobrym pomysłem jest także zainstalowanie na jednej ze ścian telewizora, który będzie skutecznie pochłaniał uwagę pacjenta i pozwoli zapomnieć o towarzyszącym mu stresie.

Projektowanie gabinetów stomatologicznych chair-2584260_1920-1-300x200

Funkcjonalność i komfort pracy

Projektując gabinet dentystyczny warto także zwrócić uwagę na funkcjonalne rozstawienie mebli i sprzętów w sposób, który umożliwi nam wygodną i bezpieczną pracę. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie czynności, jakie będziemy wykonywać każdego dnia pracy i na tej podstawie zaplanować układ całego gabinetu.  Pamiętajmy, że powinien on być w 100% dopasowany do naszych potrzeb i w pełni ergonomiczny – zaopatrzony wyłącznie w to, co niezbędne podczas pracy, a jednocześnie zaprojektowany tak, abyś miał dogodny dostęp do wszystkich potrzebnych narzędzi.

Niewątpliwie spełniając wszystkie powyższe warunki dotyczące projektowania gabinetu stomatologicznego będziesz miał pewność, że praca w nim będzie czystą przyjemnością, a pacjent w takim otoczeniu będzie czuł się pewnie i chętnie umówi się na koleją wizytę.