Siłowniki do bram skrzydłowych. Jak wybrać?

Którą automatykę do bramy skrzydłowej najlepiej wybrać? Czy marka ma jakiekolwiek znaczenie? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Dobór odpowiedniego zestawu automatyki będzie bowiem gwarancją komfortowego z niej korzystania przez cały okres użytkowania.


Wybierając odpowiedni zestaw siłowników do bram warto sprawdzić parametr intensywności pracy. Co to właściwie oznacza? Generalnie, oferty siłowników dostępne na rynku dzieli się na:

  • Przydomowe (do 50 cykli dziennie)
  • Intensywne (ponad 50 cykli dziennie)

Ta pierwsza opcja sprawdzi się głównie w przypadku bram montowanych przy domach jednorodzinnych. Nie ma tu raczej ryzyka, że ilość cykli pracy przewidzianych przez producenta zostanie przekroczona, a co za tym idzie, mechanizm ulegnie znacznemu zużyciu w krótkim czasie.

A co w przypadku wspólnot mieszkaniowych lub budynków wielorodzinnych? Montując siłowniki do bram w Warszawie doskonale wiemy, że przy większej liczbie użytkowników wartość “50 cykli dziennie” może być bardzo szybko przekroczona. Aby zatem uniknąć niepotrzebnego ryzyka uszkodzenia mechanizmu lepiej od razu zainwestować w rozwiązania profesjonalne.

Warto przy tym dodać, że w zależności od przeznaczenia siłowniki dosyć istotnie różnią się też swoją konstrukcją. Systemy zaprojektowane do obsługi bram przy domach mają konstrukcję śrubową, podczas gdy ten drugi rodzaj automatyki oparty jest o automatykę hydrauliczną.

Siłowniki do bram skrzydłowych. Jak wybrać? architektura

Wymiary bramy
Wyjątkowo istotnym czynnikiem są również wymiary bramy. Poszukując odpowiednich siłowników warto znać takie parametry jak choćby głębokość osadzenia czy nawet wysokość całego mechanizmu bramy. Bardzo ważna jest także waga pojedynczego skrzydła – tu warto pamiętać o tym, by siłownik miał co najmniej 25% zapasu – znacznie wydłuży to bezawaryjne działanie całego mechanizmu.

Przeglądając dane techniczne automatyki można natknąć się na informacje o maksymalnej długości skrzydła bramy. Warto tę sprawdzić przed wyborem siłownika, ponieważ za słaby mechanizm będzie pracował zbyt ociężale.

Siłowniki do bram skrzydłowych. Jak wybrać? brama_automatyczna

Jakiej marki siłowniki do bram?
Jedna uwaga, zanim odpowiemy na to pytanie. W przypadku siłowników do bram skrzydłowych największy wpływ na późniejsze bezawaryjne użytkowanie ma prawidłowy montaż tego rozwiązania. Warto zatem powierzyć instalację profesjonalnej firmie, która da gwarancję na wykonaną usługę, a także zapewni wsparcie serwisowe w przypadku wystąpienia jakichkolwiek komplikacji.

A wracając do pytania – jaką markę wybrać? Naszym klientom szczególnie polecamy siłowniki do bram firmy Nice. Nie tylko dlatego, że propozycje tego producenta oferują bardzo dobry stosunek jakości do ceny, ale przede wszystkim dlatego, że ten producent dba o edukację instalatorów – do montażu siłowników firmy Nice niezbędne jest przejście odpowiedniego szkolenia z zakresu instalacji i serwisowania automatyki tej firmy. Jako autoryzowany instalator firmy Nice znamy te rozwiązania doskonale. Siłowniki do bram skrzydłowych. Jak wybrać? brama-automat

Podsumowanie
Poza wyżej wymienionymi czynnikami warto także zwrócić uwagę na warunki montażu siłownika – często zdarza się, że na bramie nie ma miejsca na montaż automatyki, co niejako wymusza umieszczenie mechanizmów pod ziemią.