Co wyróżnia inteligentne domy?

Inteligentne domy, a zatem domy wyposażone w systemy zarządzania, cieszą się dziś niemałym powodzeniem. Osoby inwestujące w nieruchomości rozumieją, że nowoczesne rozwiązania gwarantują wiele korzyści – przede wszystkim energooszczędność. Dowiedz się, czym charakteryzuje się inteligentny budynek!

Domy, które wyposażone są w innowacyjne rozwiązania, nazywane są domami inteligentnymi. Jednym z takich rozwiązań jest KNX – standard uznawany za najbardziej sprawdzony, pewny i najbardziej dojrzały. Pomysł na inteligentny budynek, a także na zdalne zarządzanie nim, pojawił się już w latach 70–tych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo rozwiązanie to stosowano w budynkach przemysłowych oraz biurowych, dzisiaj standard KNX już jest powszechnie stosowany również w domach prywatnych.

Inteligentnym domem, a raczej instalacjami, które się w nim znajdują, możemy sterować na odległość. Mowa tu o takich instalacjach jak ogrzewanie, systemy alarmowe oraz systemy monitorujące, systemy kontroli dostępu, a także systemy pogodowe.

Co wyróżnia inteligentne domy? dom

Innowacyjne podejście

Dzięki zamontowanym w domu czujnikom i detektorom możemy kontrolować większość zachodzących w naszym domu procesów. Jednym z najpopularniejszych jest wyrównywanie temperatury, w sytuacji, kiedy jest ona zbyt wysoka lub zbyt niska. Co więcej, dzieje się to wyłącznie wtedy, gdy w pomieszczeniu znajduje się użytkownik. Inteligentny budynek wyposażony może być również w system symulacji obecności domowników. Pozwala to na włączaniu oraz wyłączaniu oświetlenia lub muzyki. Niektóre systemy pozwalają na zintegrowanie wielu urządzeń. Inteligentne systemy takie jak KNX mogą informować właściciela nieruchomości, ale również policję bądź ochronę o próbie włamania do domu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wdrożenie systemu pogodowego, który sam podejmuje decyzje np. o zamknięciu okien w domu, kiedy prognoza wskazuje na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Tego typu rozwiązania gwarantują użytkownikom domu bardzo dużą wygodę i komfort, ale też bezpieczeństwo oraz spore oszczędności.