Stelaże do łóżek – wybierz idealny do Twoich potrzeb!

Dla dobrego snu istotne znaczenie ma dobór właściwego materaca od spania oraz odpowiedniego stelażu. Prawidłowy dobór stelażu listwowego lub segmentowego ma kluczowe znaczenie w zakresie zdrowego snu i ułożenia prawidłowej pozycji kręgosłupa.

Dlaczego wybór dobrego stelażu jest tak ważny?

Właściwy dobór stelażu to jedna z najistotniejszych decyzji w zakresie urządzania sypialni i wyboru łóżka. Na nim układamy bowiem materac, na którym bezpośrednio śpimy.
Stelaże do łóżek są wykonywane ze specjalnych, lekko wygiętych, drewnianych listewek, które są połączone ze sobą. Wykonuje się je z różnych rodzajów drewna: brzozowego, sosnowego lub np. bukowego. Do najlepszych jakościowo materaców nie poleca się tanich produktów, ponieważ mogą one odgniatać je i powodować odkształcenia. To zaś powoduje często utratę gwarancji na sam materac, w związku z niewłaściwym użytkowaniem.

 

Stelaże do łóżek - wybierz idealny do Twoich potrzeb! stelaz-do-lozka16001156
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Rodzaje stelaży – jaki wybrać?

Podczas wyboru należy kierować się indywidualnym potrzebami. Wymienia się trzy rodzaje stelaży:

  • bez regulacji
  • regulowane ręcznie
  • regulowane elektrycznie

Stelaże do łóżek bez regulacji nadają się do wszystkich rodzajów materaców. Są zwijane i składają się z twardych listewek.
Te, które są regulowane ręcznie dają możliwość ustawienia zagłówka i podnóżka pod lekkim kątem, co pozwala na relaks w łóżku. Regulacja odbywa się za pomocą blokad, umieszczonych w zapadkach. Nie nadaje się do materacy sprężynowych, których nie można zginać. Dlatego do tego typu produktów najlepiej dokupić np. materac piankowy.
Z kolei regulowane elektronicznie to najbardziej komfortowa opcja. Tego typu stelaże są wykonane na ogół z najlepszych materiałów, charakteryzują się wieloma katami łamania i regulacją stref. Dzięki temu możliwe jest maksymalne zrelaksowanie się i odciążenie kręgosłupa i mięśni. Regulacja odbywa się za pomocą pilota.

Wśród dobrych jakościowo  znajduje się stelaż Duostar kombi P. Jest on uchylny, zapewniający łatwy dostęp do schowka pod łóżkiem. Posiada praktyczne i wygodne podnoszenie za pomocą teleskopów i uchwytu z taśmy tekstylnej. Nadaje się do stosowania na co dzień.

Dobrym wyborem jest także Portoflex Motor P – stelaż silnikowy Basic. Składa się on z 28 listew, z opcja regulacji w części biodrowej. Posiada zmiękczenia w strefie ramion i nośność do 120 kg. Równomierne rozłożenie ciała na powierzchni materaca daje możliwość ochrony okolic kręgosłupa i stawów. Z kolei dzięki przesuwnym objemkom można ustawić niezbędną sztywność w okolicach bioder.
Zaletą tego typ produktu jest pozycja regulowana za pomocą dwóch silników, które zapewniają właściwe podnoszenie części łóżka pod głową i pod nogami. Dodatkowo możliwy jest swobodny dostęp do 1/3 schowka w nogach łóżka.

Wśród innych, polecanych można wskazać na stelaż Portoflex HN. Jest to opcja tańsza, skierowana dla osób, które mają ograniczony budżet w zakresie urządzania sypialni. Posiada mechanizm do podnoszenia i regulację twardości w części biodrowej. Nośność wynosi 130 kg. Przeznaczony jest dla dzieci, kobiet i mężczyzn. To dobre rozwiązanie np. dla osób, które w łóżku, przed snem lubią czytać. Wówczas stelaż z ręcznym pozycjonowaniem daje możliwość komfortowego ułożenia ciała w pozycji leżącej. Posiada też zamocowania gniazd na bokach, co zapewnia większą nośność i wytrzymałość. Dlatego idealnie sprawdzi się na co dzień, np. do pokoju nastoletniego dziecka. Jest wytrzymały i posłuży z powodzeniem przez dłuższy czas.

Wybór odpowiedniego stelaża to istotna kwestia. Wskazuje się, że 1/3 naszego życia spędzamy śpiąc, dlatego wybór wygodnego stelażu i materacu to istotne kwestie. Wpływa to znacząco na zdrowie, zwłaszcza jeśli chodzi o kręgosłup. W ciągu dnia jest on znacznie obciążony, dlatego pozwólmy mu odpocząć, chociaż nocą. Dlatego, wybierając stelaże do łóżek, warto sięgać po dobre jakościowo produkty, bo może się to okazać wyborem na wagę zdrowia.